Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 27.10.2021 - 12:37:45
Muži i ženy se sjeli do Rasnova
17.2.2021 - 20:36 - závody - Jan Štěrba


Skokanský kolotoč čeká o víkendu jediný podnik sezony, který nabídne společné zápolení mužů i žen. Postará se o něj rumunský Rasnov s nejmenším můstkem v mužském kalendáři (HS 97). I přes peripetie se sněhem, které organizátory i celou skokanskou obec řádně dlouho napínaly, se vše stihlo a rumunský areál je připraven. Od čtvrtka do soboty se v Sedmihradsku uskuteční celkem čtveřice závodů SP, a to včetně prvního závodu smíšených týmů v rámci SP od roku 2014. To vše se neobejde bez české účasti, kterou protentokrát obstarávají pouze ženy.


Ženy hlásí silné startovní pole a nečekaný návrat
Ve startovní listině dámské kvalifikace najdeme celkem 55 jmen, mezi nimiž nechybí obě letos bodující Češky - Karolína Indráčková a Klára Ulrichová. Ženy vstoupí do stopy skutečně brzy (8:00 našeho času, v Rumunsku je o hodinu více), jelikož již zítra je čeká úvodní závod. Ten tvoří náhradu za jeden z mnoha zrušených podniků, přičemž původně plánovaná soutěž se uskuteční v pátek. Na startu bude kompletní světová špička kromě nepěkně zraněné Eirin Marii Kvandal a Kathariny Althaus, jež si vybrala trénink na domácí šampionát. Návrat mezi elitu naopak hlásí zkušená Rakušanka Eva Pinkelnig, u které po prosincovém zranění (ruptuře sleziny) nebylo jasné, zda se na můstky ještě vrátí.


Muži naopak opět bez kvalifikace a s okleštěnými sestavami
Jak se již stalo smutnou tradicí, do mužského závodu se opět nepřihlásilo mnoho účastníků. Tentokrát jsme na smutném historickém rekordu - ve startovní listině je pouhých 49 jmen, což je vůbec nejmenší číslo v rámci evropských závodů Světového poháru v dějinách. DO závodu navíc odstartuje jen 48 jmen, Rumun Mitrofan byl povolán pouze pro závod mixů. Ten se uskuteční v sobotu, mužské individuální klání je v plánu na pátek. Různou strategii nominací zvolily skokanské velmoci - zatímco Polsko, Německo, Japonsko a Norsko (až na Forfanga) přivezli to nejlepší, Rakušané dodali čistokrevný B tým a ze slovinského áčka také mnoho nezbylo - o místo na MS zabojují Cene Prevc, Tilen Bartol a Žiga Jelar. Do závodu smíšených týmů nastoupí celkem 9 celků včetně Francie, za kterou se představí debutant Alessandro Batby. Češi v tomto podniku pochopitelně startovat vzhledem k absenci mužské složky nebudou.


Startovní listina kvalifikace žen
Startovní listina prologu mužů


Jak již bylo řečeno, celý program bude vzhledem k rychle se blížícímu světového šampionátu netradičně probíhat od čtvrtku do soboty, jeho kompletní přehled najdete v našem kalendáři. Závody tentokrát bohužel nebude vysílat ČT Sport ani Eurosport, český divák se tedy bude muset poohlédnout jinde (a že těch možností je i tak ještě mnoho).


Foto: Hrad v Rasnově (zdroj: Unsplash)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: