Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 27.10.2021 - 12:41:57
W6: Polské rekordní lety v kvalifikaci, nepostup Poláška
29.1.2021 - 19:49 - závody - Jan Štěrba


I přes krajně nepříznivou předpověď počasí se páteční program ve Willingenu podařilo uskutečnit. Kvalifikace nabídla mnoho dlouhých letů a hned dva pokusy za hranici 150 metrů. O oba se postarali polští závodníci - rekord můstku ustanovil Klemens Muranka, vítězem kvalifikace a lídrem Willingen Six se stal Andrzej Stekala. Mezi kvintetem nepostupivších bohužel najdeme jméno Viktora Poláška.


Muranka s nejdelším oficiálním skokem na velkém můstku, favorité v kontaktu
Silný protivítr umožnil mnoho dlouhých letů, mezi nimiž se vyjímal výkon Klemense Muranky (153 m). Polský závodník zaznamenal vůbec nejdelší oficiální skok na velkém můstku v historii, může se tedy pyšnit neoficiálním titulem světového rekordmana. Ani tento velelet však k vyššímu nájezdu a především horšímu stylu nestačil na lepší, než páté místo. Extrémně daleko totiž létali i další. O moc pozadu nezůstal Murankův kolega Andrzej Stekala (152 m), který se po nejdelším skoku v tréninku dočkal prvenství i v kvalifikaci. Díky tomu vévodí také pořadí Willingen Six, kde po úvodní šestině drží převahu 1,7 bodu nad druhý Granerudem (139,5 m), jenž skočil poměrně daleko i ve slabém protivětru. Kontakt neztrácí ani další z favoritů - Markus Eisenbichler (142 m), jenž byl dnes třetí. Čtvrtý byl další z Norů - Daniel André Tande (147 m).

Tolik se nevedlo vítězi z Lahti Robertu Johanssonovi (130 m) jenž byl čtrnáctý, ani stříbrnému z minulé neděle a dnes až dvaačtyřicátému Karlu Geigerovi (118,5 m). Slušný návrat do SP naopak prožil dnes osmnáctý Simon Ammann (137,5 m).


Solidní Kožíškův skok, Polášek do závodu neprošel
Do dnešní kvalifikace bylo přihlášeno 55 skokanů, mezi nimiž byli také navrátilci z Kazachstánu a především Česka. Bohužel, oba tyto státy měli své zástupce mezi poraženými. Zatímco u Kazachů Muminova s Vasiljevem to nebylo velké překvapení, Viktora Poláška bychom čekali trochu výše. Po skoku do vzdálenosti 105,5 metru však zaujal až 53., pochopitelně nepostupové, místo. O moc lépe na tom nebyl ani 50. Vojtěch Štursa (117 m), jehož zachránila diskvalifikace Švýcara Petera. Slušný skok na hranici bodovaných pozic naopak vytáhl Čestmír Kožíšek (133,5 m) a zaujal 32. pozici. Kromě výše zmíněných do závodu ještě neprošel slovinský debutant Lovro Kos.

Výsledky tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Průběžné pořadí Willingen Six


Willingen Six pokračuje zítřejším individuálním závodem. Ten je v plánu na šestnáctou hodinu, o šedesát minut dříve vypukne zkušební kolo. Předpověď počasí na víkend je přece jen o něco lepší, doufejme tedy v plynulý průběh okořeněný podobně dlouhými lety jako dnes.


Foto: Klemens Muranka (autor: Sabine Link)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: