Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 27.10.2021 - 12:03:26
František Vaculík hodnotí momentální situaci
6.1.2021 - 23:13 - týmy - Jan Štěrba


Letošní sezona českým skokanům nevychází. Ve Světovém poháru dokázali bodovat pouze v předvánočním klání v Engelbergu, na MS v letech nepostoupil nikdo do elitní třicítky a na Turné čtyř můstků bylo nejlepším českým zápisem celkové 49. místo Viktora Poláška. Po skončení německo-rakouského seriálu jsme se spojili s trenérem české reprezentace Františkem Vaculíkem, který ohodnotil momentální stav a nastínil plány pro další týdny.


Jak byste zhodnotil dosavadní průběh sezony?
Sezona je pro nás hořká, je to těžký. Hlavně pro hlavu, a to nejen pro závodníky, ale i nás trenéry. Pořád hledáme tu správnou cestu, jak udělat další kroky, abychom se mohli v sezoně dál zlepšit. Dobré to není, to víme všichni. Flintu do žita ale neházíme, makáme dál na tom, co jsme si stanovili na jaře a musíme teď být trpěliví. Na některé věci je ale samozřejmě reagovat individuálně.


Před sezonou jste říkal, že postupy do závodů půjdou automaticky a bude se bojovat o body, co se zvrtlo?
Ono pak stačí málo. Když vezmu Bischofshofen u Poldy, kdy hrozně zpozdil skok - stačí dělat malé chyby a v dnešní konkurenci je to těžší a těžší. Myslím, že kluci na to mají a někdy to v létě i ukazovali, teď je to jako na houpačce, jednou ano, jednou ne.


Opticky vypadají skoky hůř, než v předchozích letech. Hraje roli nezvyk na nový systém, nebo jaké jsou hlavní problémy?
Já si myslím, že to tím může být. Ony u většího výtlaku bývají chyby, kdy vám trošku ujede vršek a kdy vás to třeba podjede. Jde o detaily, dnes musí dělat člověk skoky na 100 %. Když vám do této techniky ty detaily utečou, tak je to hned o dost horší.


Nemůže být problém i v materiálu?
Samozřejmě jsou některé věci, které si teď vyzkoušet nemůžeme. Všímáme si, jak skáčou ostatní a i s jinými trenéry se o tom bavíme - co je vlastně výtlak a proč ho dělat, jak tomu přizpůsobit materiál. Možná jsme udělali chybu s délkou lyží, do budoucna to bude chtít asi o trochu kratší. Pak bychom se dostali víc do rotace a mohli se dostat na vzduchový polštář a víc klouzat. Teď nás lyže za hranou trošku brzdí. Vše se odvíjí od techniky a od momentálního fyzického stavu závodníků, je tam spousta faktorů.


Několikrát jste použil slovo "výtlak", co si má pod tímto termínem představit laik?
Je to maximální zatlačení do podložky, samozřejmě je potřeba, aby se tlačilo do podložky tak, aby vám neutíkala kolena a zůstal tam vršek. Hrana vás pak spíš vystřelí - k tomu je potřeba využít nájezdového postavení a nejen "skákat", což nám v tuto chvíli trochu chybí.


Mluvil jste o hledání cesty pro záchranu sezony, jaké jsou tedy plány pro další dny a týdny?
Teď ještě pojedeme Neustadt s Viktorem a Čestmírem a potom se připravíme na závody v Zakopanem, protože tam jsme letos třikrát trénovali a kluci ten můstek dobře znají. Tam by měli jet s čistší hlavou a chceme postavit i družstvo. Ale pak musíme udělat kroky ke zlepšení, do Lahti stoprocentně nepojedeme a budeme trénovat. Jestli pak pojedeme dál Willingen a další Světové poháry, to se ještě uvidí. Něco ale určitě vynecháme.


Jaký je stav Romana Koudelky a kdy se vrátí?
Aktuálně od něj mám zprávu, že bude skákat v Harrachově. Samozřejmě to ještě bude o komunikaci, jak si bude věřit, a zdá má smysl ho teď ještě na Světový pohár posílat. Uvidíme asi na konci tohoto týdne, jak se bude cítit na můstku hlavně s ohledem na koleno. Teď je těžké mluvit dál do budoucnosti, nechceme riskovat, že by se na SP kvůli kolenu trápil a hlava by pak šla dolů.


Přibližně před rokem došlo z výkonnostních důvodů k odvolání Davida Jiroutka, cítíte nyní i přes horší výsledky podporu?
Myslím, že v tuto chvíli podporu úseku máme. Stát se to samozřejmě může, u reprezentačního družstva se počítá s tím, že budou výsledky. Uvidíme, jak se úsek rozhodne a zda dostanu důvěru. Smlouvu mám každopádně do konce sezony.


Děkujeme za rozhovor a přejeme lepší výsledky v týdnech budoucích!


Foto: František Vaculík (autor: Jan Baier)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: