Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 11.04.2021 - 06:58:28
SPm: Granerud triumfuje popáté v řadě, dva Češi na bodech!
20.12.2020 - 18:02 - závody - Jan Štěrba


Tradiční předvánoční závod v Engelbergu dopadl stejně, jako ty minulé. A to triumfem Halvora Egnera Graneruda, jenž se pátým triumfem v řadě dostal na druhé místo historických tabulek, přičemž vítězstvím v dalším podniku by již vyrovnal absolutní rekord. Závod se odehrával v proměnlivě silném zadním větru, čehož k postupu do finále využili jak Viktor Polášek, tak Čestmír Kožíšek, kteří tím zajistili první letošní body na české konto.


Graneruda nezastavil ani zaďák, Eisenbichler hlásí návrat na pódium
Poprvé v historii se poslední závod před Turné čtyř můstků plánovaně konal pod umělým osvětlením. To s sebou přineslo také poměrně silný zadní vítr, který navíc v prvním kole často měnil sílu. Z toho si nic nedělal Halvor Egner Granerud, který dolétl jednoznačně nejdál (141,5 m), nakonec se ale vzhledem k horšímu stylu musel spokojit s průběžně třetím místem. Poprvé v kariéře se po úvodním kole ujal vedení Polák Piotr Zyla (132,5 m), jehož nejtěsněji následoval Japonec Jukija Sato (135,5 m). Ve druhém kole čekaly elitu z kola předchozího poměrně složité podmínky, které nejlépe zvládl Halvor Egner Granerud - dlouhý (135,5 m) a stylově precizní pokus ho nakonec vynesl až na první místo. Po ataku ve druhém kole byl v přepočtu o necelý metr zpět Markus Eisenbichler (134 a 137,5 m), jenž se objevil na pódiu SP poprvé od závodů ve finské Ruce. Složení stupňů vítězů doplnil po prvním skoku vedoucí Zyla (132,5 a 127,5 m). Brilantní formu pak potvrdili čtvrtým místem Lanišek (132 a 131 m) a pátým Paschke (131 a 133 m).


Historický moment pro Kanadu, první české body letošní zimy
Zatímco české fanoušky ponejvíce zajímají body našeho dua, ve velmi dobrém budou na dnešní klání vzpomínat i příznivci javorového listu. Po bezmála třiceti letech se na body SP protlačili hned dva skokani, přičemž nejlepší kanadský výsledek od roku 1990 zaznamenal šestou příčkou Mackenzie Boyd-Clowes (132,5 a 135 m). Druhým Kanaďanem ve finále byl Matthew Soukup (123 a 110 m), jenž nepovedeným druhým pokusem zajistil větší porci bodů pro české reprezentanty. Z nich byl tím úspěšnějším nakonec sedmadvacátý Viktor Polášek (120,5 a 122 m), který může litovat finálového doskoku, neboť ten ho stál posun ještě o příčku vpřed. Nebývale dobře skočil v prvním kole Čestmír Kožíšek (121,5 a 114 m), což nakonec stačilo na dva body za 29. pozici. Radovat se mohl i Fin Kytösaho, jenž zaznamenal osobní maximum v podobě 18. pozice. Do druhého kola naopak neprošli hned čtyři Němci, či doposud stoprocentní Kejči Sato a Bor Pavlovčič.


Výsledky kvalifikace
Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí SP mužů 2020/2021
Průběžné pořadí Poháru národů mužů 2020/2021


SP bude po drobné vánoční pauze pokračovat tradičním Turné čtyř můstků, které započne kvalifikací v Oberstdorfu v pondělí 28. prosince. Českým skokanům bohužel spadne startovní kvóta na tři místa, doufejme však, že dnešní premiérový zisk bodů naše skokany řádně nakopne.


Foto: Halvor Egner Granerud (autor: Violeta Marchowska)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: