Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 27.10.2021 - 12:44:04
Zdravotní stav Bjørna Einara Romørena se konečně zlepšil!
19.3.2020 - 18:30 - skokani - Michal Podrazil


Bjørn Einar Romøren oznámil, že po necelém roce chemoterapií léčba konečně zafungovala. Dobré zprávy potvrdili také lékaři bývalého světového rekordmana. Jeho zdravotní stav se výrazně zlepšuje a brzy se bude dokonce moci plnohodnotně vrátit do práce v Norském lyžařském svazu.


Romøren bojuje s největším soupeřem už téměř rok
Osmatřicetiletý rodák z Osla o zákeřné nemoci informoval v červenci 2019. Tehdy oznámil, že mu byla na jaře téhož roku diagnostikována rakovina kostí, konkrétněji Ewingův sarkom. Jedná se o zákeřné onemocnění, které postihuje především mladé osoby. Mezi pacienty ve věku do 15 let se úmrtnost pohybuje kolem 25 %, v případě starších pak kolem 50 %.

Norský velikán se nehodlal za žádnou cenu vzdát. Při oznámení diagnózy napsal: „Teď musím bojovat a potom se vrátím silnější!“ Jeho léčba probíhala v Norsku a také v Německu. V jejím průběhu se mu narodilo druhé dítě, což pro něj znamenalo obrovskou motivaci.


Foto: Bjørn Einar Romøren s dcerou (zdroj: www.instagram.com/romoeren)


Velkou podporu nacházel nejen u svých nejbližších, ale také u přátel a fanoušků ze skokanského prostředí. V průběhu Turné čtyř můstků jej potěšili samotní norští závodníci. Ti startovali v kombinézách s improvizovaným nápisem „Stay strong Bjørn“.


Léčba se schyluje ke konci
Terapie se pomalu blíží ke konci a Romøren nabírá síly. „Můj zdravotní stav je teď velmi dobrý. Kdyby se lékaři nechtěli vyhnout předčasnému jásání, mohli by říct, že už jsem v podstatě zdravý. Moje žena mě neviděla usmívat se opravdu dlouho. Teď chodím s úsměvem na tváři pořád.“

Letos si na RAW Air vyzvedl svou novinářskou akreditaci, ale po této stránce ještě nebyl aktivní. Ukázal se však v hotelu norských skokanů a skokanek, aby jim mohl osobně popřát hodně štěstí a mnoho povedených vystoupení. Nyní všechno nasvědčuje tomu, že bychom ho příští rok v průběhu této akce mohli vidět dokonce i na můstku, byť už pochopitelně ne v roli závodníka.


Svou bohatou kariéru ukončil v roce 2014 a později začal pracovat v Norském lyžařském svazu. V minulých letech byl zodpovědný za mediální stránku organizace RAW Air a mnohdy se účastnil závodů Světového poháru, kde povzbuzoval své mladší kolegy.

„Veškeré pozdravy a přání pro mě byly neuvěřitelná. Nečekal jsem, že má situace zaujme tolik lidí.“ Olympijský medailista z týmového klání v Turíně dodal, že mu velká podpora širší veřejnosti pomáhala zůstat v dobrém rozpoložení a dělala mu velkou radost. Povzbudivá slova mu ve dvou jazycích poslal třeba také jeho bývalý soupeř a legenda polského skoku na lyžích, Adam Małysz.Foto: Bjørn Einar Romøren (autor: Michaela Vondrášková)
Zdroj: NRK, www.skijumping.pl, www.instagram.com/romoeren

Michal Podrazil
Komentáře ke zprávě: