Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 20.01.2021 - 02:19:49
SPž: Hölzl na vítězné vlně i v kvalifikaci, Češky neuspěly
8.2.2020 - 11:27 - závody - Jan Štěrba


Světový pohár žen se z velkého můstku v Oberstdorfu přesouvá na nejmenší můstek v kalendáři do Hinzenbachu. Na objektu s HS pouhých 90 metrů se již včera uskutečnila nesmírně nabitá kvalifikace, která vyřadila hned 26 skokanek. Nejlépe se v ní vedlo domácí Chiaře Hölzl, Češky bohužel do sobotního klání nezasáhnou.


Muži by mohly závidět, rakouský atak a norský debut
55 závodníku ze 13 zemí a 66 závodnic z 19 států. Taková je bilance skokanského SP během tohoto víkendu, přičemž obě pohlaví mají ještě závody COC v Brotterode. Ženy tedy muže poměrně přesvědčivě válcují, k čemuž vydatně přispívají domácí - vždyť na startu bylo hned 12 Rakušanek, což je maximální možný počet. Národní skupina sice do závodu nezasáhne, i tak ale mohli být Rakušané spokojeni. Vítězkou se stala lídryně SP Chiara Hölzl (92 m), které byla opět nejblíže Norka Maren Lundby (89 m). A právě v norském týmu došlo k zajímavému debutu - v SP se poprvé v kariéře představí Thea Minyan Bjorseth. Skokanka tmavé pleti v kvalifikaci zaujala 30. místo a bezpečně postoupila.

Zpět k nejlepším - třetí skončila Sara Takanaši (86,5 m), která by se ráda v Hinzenbachu vrátila na pódium. Krizi z domácího Oberstdorfu snad zažehnala čtvrtá Katharina Althaus (83,5 m), horší styl srazil na pátou pozici Evu Pinkelnig (87 m). Šestou pozicí opět v nezávodním skoku zazářila Italka Lara Malsiner (85,5 m), vysoko najdeme i další z Rakušanek - nakonec sedmou Maritu Kramer (83,5 m). Mezi nepostupivšími větší překvapení nenajdeme, nejvýše postavenou nepostupující byla Francouzka Pagnier, jež se po zisku zlata na olympiádě mládeže trápí.


Český návrat bohužel neúspěšný
Kvalifikačním sítem bohužel neprošly české skokanky, které se po kratší pauze vrátily do SP v (téměř) plné sestavě. Kromě Karolíny Indráčkové se Štěpánkou Ptáčkovou se letos poprvé představila také Zdeňka Pešatová, ani jedna z nich se však do závodu nepodívá. Nejblíž byla Indráčková (72,5 m), jíž ze 46. pozice k postupu chybělo přibližně 2,5 metru. O místo za ní skončila po stejně dlouhém skoku Ptáčková, Pešatová (68,5 m) byla v letošním debutu 57. Mimo SP stále zůstává mladičká Klára Ulrichová.


Sobotní závod odstartuje ve 14:15 a podmínky by na rozdíl od těch ve Willingenu měly být po celý víkend stabilní. Přímý přenos nabídne německá ARD, rakouská ORF a finská YLE.


Výsledky oficiálního tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Startovní listina závodu


Foto: Chiara Hölzl (autor: Sabine Link)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: