Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.01.2021 - 04:16:29
SPm: Domácí kvalifikaci ovládl R. Kobajaši, bezproblémové české postupy
31.1.2020 - 11:36 - závody - Jan Štěrba


Světový pohár po Nižném Tagilu pokračuje druhou o něco exotičtější zastávkou. Skokani na lyžích se přesunuli na japonský ostrov Hokkaido, kde se na můstku Okurajama nad Sapporem odehrají dva individuální závody. Dnešní prolog v podobě kvalifikace dopadl nejlépe pro domácího favorita Kobajašiho, Češi jdou do prvního kola v kompletní trojici.


Kobajaši s Kraftem ulétli, dva pády Gregorů
Dnešní kvalifikace se proměnila v divadlo dvou aktérů - Rjoje Kobajašiho (132 m) a Stefana Krafta (132,5 m). Druhého a třetího muže průběžného pořadí dělily pouhé čtyři desetiny bodu, zatímco třetí Karl Geiger (124,5 m) byl zpět již o více než 13 bodů. Japonci tedy podobně jako loni živí naději na triumf domácího skokana, což by se v Sapporu od zlatého doublu Daikiho Ita (2012) povedlo vůbec poprvé. Dobrou formu potvrdil i Dawid Kubacki (124,5 m), který bude zítraútočit na desáté pódium v řadě a dnes skončil pátý. Mezi elitní skokany současnosti se vklínil ještě čtvrtý Peter Prevc (124 m), velké problémy měl naopak vítěz ze Zakopaneho Kamil Stoch, jenž skončil po problémech v letu až na 42. pozici. Sapporo letos zatím příliš nepřeje Gregorům - Schlierenzauer upadl při včerejším volném tréninku na můstku, Deschwanden během dnešní kvalifikace. Oba však vyvázli z kontaktu s japonským sněhem bez zranění a v zítřejším závodě je uvidíme.


Češi v pohodě, Kasaiovy trampoty
V dnešní kvalifikaci vypadávala pouhá osmička skokanů, velké české problémy se tudíž neočekávaly. Po diskvalifikaci Ita, Justina a Watanabeho navíc tři další soupeři ubyli. Roman Koudelka čtvrtým a patnáctým místem v tréninku na svém oblíbeném můstku začal den výborně, kvalifikační skok (126 m) mu poté přinesl desáté místo v kvalifikaci, které podělil se Stephanem Leyhem. Podruhé v řadě se v kvalifikačním kole do elitní třicítky vešel Vojtěch Štursa (110,5 m), jenž zmíněnou třicítku uzavíral. O dvě místa za ním skončil Viktor Polášek (116 m), který příliš nedokázal využít druhých nejlepších větrných podmínek ze startovní listiny. Poprvé v kariéře se v Sapporu do závodu nepodívá Noriaki Kasai, který skok zabalil už na 84,5 metrech a skončil úplně poslední. Namále měl i Richard Freitag - toho nejspíš zachránila diskvalifikace Daikiho Ita.


Výsledky oficiálního tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Startovní listina závodu

Závod odstartuje zítra v 8:30 středoevropského času, o hodinu dříve vypukne zkušební kolo. Přímý přenos obstará od přibližně 8:20 druhý program Eurosportu.Foto: Rjoju Kobajaši (autor: Sabine Link)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: