Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 20.01.2021 - 01:03:01
SPž: Rakouský víkend završila triumfem Pinkelnig, Indráčková opět propadla
12.1.2020 - 13:37 - závody - Jan Štěrba


Také druhý závod ženského Světového poháru nabídl daleké skoky špičky, novou Rakušanku na nejvyšším stupínku a nepostup Indráčkové. V pro středoevropany nočním čase poprvé v životě zvítězila zkušená Eva Pinkelnig. Rakušanky navíc byly hned ve třech mezi nejlepší čtveřici, jejich šampionát dokázala narušit jen druhá Lundby, jež aspoň překonala vlastní rekord můstku Okurajama.


Sezona ve znamení rakouských úspěchů, Lundby opět překonala rekord můstku
V Klingenthalu poprvé v kariéře zvítězila Chiara Hölzl, v Sapporu nejprve Marita Kramer a poté Eva Pinkelnig. Rakušanky letos sbírají jeden triumf za druhým a v potenciální soutěži družstev by momentálně nejspíš neměly konkurenci. Právě Pinkelnig se ve 32 letech stala nejstarším vítězným benjamínkem ženského SP v historii, k čemuž ji pomohl první skok (135,5 m), kterým získala převahu bezmála osmnácti bodů nad zbytkem pole. Ve druhém kole (130 m) už mohla v poklidu převahu kontrolovat a nakonec ji po dalším překonání vlastního rekordu neohrozila ani druhá Maren Lundby (121,5 a 139,5 m), jež znovu navýšila náskok v celkovém hodnocení SP. Letos poprvé se na stupně vítězů dostala Daniela Iraschko-Stolz (117,5 a 135,5 m), další famózní rakouský výsledek jen podtrhla čtvrtá Hölzl (123,5 a 132 m). Domácí diváci se musely spokojit s pátým místem Sary Takanaši (121,5 a 130 m) a šestou pozicí Juki Ito (119 a 128,5 m), které už za elitní kvarteto zaostaly poměrně výrazně. Včerejší vítězka Marita Kramer (123,5 a 130 m) dnes skončila osmá.


Závod opět bez Indráčkové, dobré výkony Polek
Ve zlepšení svého sobotního výkonu, kdy vůbec neprošla z kvalifikace, dnes doufala Karolína Indráčková. Jediná češka na startu však v kvalifikačním souboji doplachtila pouze 86,5 metru daleko, což na postup samozřejmě stačit nemohlo. Osmačtyřicáté místo určitě není tím, na co Karolína má, a po nadějném létě se zatím Češky v SP ne a ne prosadit. Opak platí o Polkách, Anna Twardosz postoupila do obou závodů a Kinga Rajda dokonce 21. a 24. pozicí prožila nejlepší víkend historie dámského skoku v Polsku. Výkonem 125 také vytvořila polský ženský rekord. Lukasz Kruczek tedy sbírá první úspěchy v pozici ženského trenéra, a to mu navíc chybí zraněná loňská jednička Kamila Karpiel.


Seriál dámského SP neopouští japonsko a příští víkend pokračuje na středním můstku v Zau. Tam se v pátek a neděli odehrají individuální závody, na sobotu je v plánu soutěž družstev. Její konání je však s otazníkem, neboť v Sapporu se sešlo pouze šest čtyřčlenných týmů, přičemž minimální regulérní počet je osm. Každopádně by v Zau neměla chybět Karolína Indráčková, doufejme, že se jí tam bude dařit lépe.


Výsledky kvalifikace
Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí SP žen 2019/2020


Foto: Můstek Okurajama (zdroj: skispringen.com)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: