Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 22:14:15
Roman Koudelka: „Je potřeba hodit to za hlavu“
27.11.2019 - 19:11 - skokani - Jan Štěrba


Čeští skokani neprožili zrovna ideální vstup do sezony. V polské Wisle se nejprve nedokázali probojovat do finále závodu družstev, nikdo z Čechů navíc nebodoval ani v individuálním závodě. Do něj se překvapivě vůbec nedostal Roman Koudelka, jenž nám v průběhu neděle poskytnul obsáhlý rozhovor.


Vždy jsi říkal, že na začátku sezony je nejdůležitější chytit rytmus a získat psychickou pohodu, jak se to daří?
No tak ten rytmus jsem úplně nechytnul… Nebylo to úplně ideální, v kvalifikaci jsem udělal úplně hrozný skok, takže i když tam podmínky nebyly úplně ideální, tak bych s tím měl normálně postoupit. Je to jednoznačně moje chyba a bylo to hodně nervózní, nedokázal jsem se tolik uvolnit a pak to bylo vidět i na skoku.


V sobotu se ve zkušebním kole zadařilo, v závodě ale vůbec – jak vznikl takový rozdíl?
Zkoušeli jsme trošku poupravit nájezdové postavení. Ve zkušebním kole to vyšlo, v závodním jsme se to snažili ještě vylepšit, ale mělo to opačný efekt. Bohužel, takhle to je, je potřeba hodit to za hlavu a jet dál, je to jeden závod z mnoha a je potřeba se z toho nepoložit, ale bojovat.


Léto bylo výsledkově horší než ta minulá, bylo to očekávané vzhledem ke změnám v tréninku?
Bylo to určitě očekávané, já jsem hodně pracoval na síle a technika šla docela stranou, takže to pak bylo těžší. Konec léta už byl ale docela dobrý a i poslední soustředění na ledové stopě nám vyšlo, takže příprava byla fakt dobrá, myslím, že jsme všichni skákali o dost líp než tady. Jestli to na nás tak dolehlo těžko říct, ale je to jen o nás, není to o materiálu, přípravě nebo podmínkách.


Může to být i o psychice? Přece jen, zkušební kolo vyšlo v sobotu celému týmu o dost lépe než závod…
Nemůžu mluvit za kluky, ale o mě to o tom určitě bylo, protože jsem si chtěl spravit chuť a byl jsem hodně namotivovaný. A vím, že mě to pak sráží. Je to ponaučení i do dalších závodů, za týden nás čeká Finsko a tam věřím, že to už bude lepší.


Jaká je po nepříliš povedeném startu sezony nálada v týmu?
Po družstvech to bylo hodně komorní… Až mě překvapil David Jiroutek, který se to snažil trochu zvednout a povzbudit nás, abychom si začali zase věřit, a abychom skákali tak, jak dokážeme. To se do závodu nepovedlo a pro nás to byla velká katastrofa.


Změnilo se něco s odchodem BWT a příchodem nových sponzorů?
Těžko říct, myslím, že BWT zůstalo, akorát ho nemůžeme mít na oblečení, protože skáčeme i na stejných lyžích. Minulý rok jsme měli výjimku a letos máme nové oblečení 4F a jak říkám, příprava byla normální, nemohl jsem si ji vynachválit, ale ty výsledky zatím nepřišly.


Wisla vždy byla zrádným můstkem z hlediska dopadu, jak to vypadalo letos?
Dopad je velká katastrofa. Chápu, že to mají s těmito podmínkami těžké a tenhle škrábaný sníh těžko drží při sobě, takže určitě udělali, co mohli, ale je to těžké. Na druhou stranu je to pro všechny stejné. Je to srovnatelné s roky předtím, ale nechci to zase moc hanit, věřím, že pořadatelé udělali vše, aby to bylo co nejlepší.


Tady panoval podzim, ve Finsku bude pravá zima, co ti víc sedí?
Já mám zimu rád, takže už se těším do Kuusama. Koukal jsem, že má být asi minus šestnáct a můstek tam mají vždy perfektně připravený. Myslím, že to bude něco jiného, co se týče dopadu a všichni se na to určitě těší.


Jaký je pro tebe vrchol letošní sezony?
Určitě Turné, na které se vždy těším. Neříkám, že se k tomu budu úplně upínat, ale je to závod, který je trošku jiný a pro diváky zajímavý, navíc atmosféra je tam úžasná.


A co lety na lyžích? Na konci sezony nás čeká MS v Planici…
Loni mi lety nevadily, ale pak ke konci zimy mi docházely síly a dělal jsem hrozné technické chyby. V Planici by to pro mě bylo i trochu nebezpečné a nemělo smysl riskovat, když loňská sezona byla úspěšná. MS v letech beru spíš jako takový bonus, ale když už jedu na závody, tak vždycky chci udělat co nejlepší skoky bez ohledu na úroveň závodu.


Je, podobně jako loni, v plánu objíždět vše?
Určitě, pokud se tedy něco razantně nezmění, tak určitě bych chtěl zase odjet vše, co půjde.


Máš nějaké zprávy o případných zimních tréninkových možnostech v Liberci?
Já pevně doufám, že to půjde, ale záleží, jaké budou podmínky. Kdyby tam byl aspoň malý můstek, tak by to pro nás každopádně velká výhoda.


S čím tedy teď jít do dalších závodů a co především zlepšit?
Hlavní je toto hodit za hlavu a myslet na to, jak jsem skákal před týdnem a z ničeho se moc nestresovat. Chyb tam je víc, pořád mám problémy s nájezdovým postavením, to je taková malá chyba, která u mě dělá hrozně metrů. V sobotu ve zkušebním kole to nebyl žádný super skok, spíš takový normální. Je vidět, že když udělám normální skok, tak do třicítky dvacítky můžu být úplně v pohodě.


Má vůbec takovýto volný den nějaká pozitiva?
Ne, určitě ne (smích). Stát dole pod můstkem je pro mě velký trest, protože jsem tu od toho, abych skákal a ne abych tady stál a koukal. Takže pozitivum na tom není žádné, ale někdy není špatné dostat facku hned na začátku, člověka to pak může vybičovat k lepším výkonům.


Nelze si nevšimnout, že jsi netradičně zarostlý, je v tom nějaká symbolika jako před narozením syna?
Symboliku to nemá, ale už mě David (Jiroutek, pozn. red.) lanařil, ať si to oholím, třeba tedy v Kuusamu nastoupím už oholený (smích). Kníra jako Johansson si ale určitě narůst nenechám.


Romanu Koudelkovi děkujeme za poskytnutý rozhovor a přejeme mu, ať jsou jeho výkony v dalších závodech jen lepší.


Foto: Roman Koudelka (autor: Sabine Link)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: