Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.01.2021 - 18:46:15
SPm: Geiger ovládl úvodní kvalifikaci, Čechům se skok do sezony příliš nevyvedl
22.11.2019 - 20:01 - závody - Jan Štěrba


Bezmála osmiměsíční čekání na novou skokanskou sezonu skončilo a elitní světová lyžarská letka je zpět. O úvod v podobě kvalifikace na první individuál se opět postaral poměrně kontroverzní podnik ve Wisle, kterému se ani tentokrát již během prvního dne nevyhnulo několik pádů. Žádný z nich naštěstí nepotkal Čechy, kteří však po prvním dni spokojeni být nemohou. Do závodu neprošli Roman Koudelka a Vojtěch Štursa, nejlepším z našeho kvarteta byl navíc až 38. Viktor Polášek. Nejlépe vyšel dnešní boj o vstupenky na závod Němci Karlu Geigerovi.


V měnícím se větru triumfoval Geiger, nepříjemné podmínky pro favority
Dnešní kvalifikace nabídla střídání zadního větru s protivětrem, které zesilovalo s blížícím se koncem. Spolu s ne zcela ideálním stavem doskočiště a zejména místy silného zadního větru se pro mnohé stalo toto klání náročnou zkouškou. Na zhoršující se podmínky doplnil zejména závěr startovního pole, který navíc skákal i z nižšího nájezdu. Ještě předtím doplachtil suverénně nejdál Karl Geiger (133 m), který po zásluze zvítězil o 5,8 bodu před překvapivě druhým Švýcarem Killianem Peierem (125,5 m), jehož neméně překvapivě následoval ještě nedávno v krizi se zmítající Rakušan Daniel Huber (122 m).

Čtvrtým místem se v těžkých podmínkách blýsknul Rjoju Kobajaši (118,5 m), který předčil i v tréninku nejdál skákajícího Johanssona (121 m). Nejlepších větrných podmínek využil k šestému místu obhájce loňského stříbra Stephan Leyhe (126,5 m), až sedmý byl coby nejlepší Polák Dawid Kubacki (123 m), jenž se o tuto pozici podělil se zdá se obrozeným Peterem Prevcem (125 m). Do boje nakonec nezasáhli Alex Insam a Anže Semenič, kteří byli diskvalifikováni kvůli nevyhovující kombinéze.


V závodě jen duo Čechů, těžký den pro debutanty
Již dnes je jisté, že oproti loňsku zaznamená náš celek nedělní bodový pokles. Zatímco loni slavilo postup do druhého kola hned trio Čechů, tentokrát již v kvalifikačním sítu dva uvázli. Nejnepříjemnějším překvapením dnešního dne je určitě nepostup Romana Koudelky (101 m), kterému sice podmínky nepřály, postup ale i tak zas tak daleko neležel. V neděli bude mít nedobrovolné skokanské volno rovněž Vojtěch Štursa (104 m), který naopak nedokázal využít slibného protivětru. Pozitivem je naopak premiérový postup Filipa Sakaly (112,5 m) do individuálního závodu v SP, do kterého jde ze 42. místa. O čtyři příčky před ním skončil Viktor Polášek (114 m), jenž tím stvrdil pozici nejlepšího Čecha na startu.

Kromě Koudelky v neděli neuvidíme také Michaela Hayböcka, Noriakiho Kasaie, či všechny čtyři debutanty dnešního dne. Dva z nich navíc prožili pěkně horké chvilky - domácí Adam Nižnik skok jen tak tak po problémech v letu ustál, Američan Decker Dean naopak po pádu odcházel z můstku s bolestivou grimasou.


Dle výsledků dnešní kvalifikace to vypadá, že český tým zítra v boji o místo mezi elitní osmičkou čeká lítý boj. Mimo náš dosah by i přes absenci Ammanna měli být Švýcaři, v kvalifikaci nás navíc předčili i Finové a daleko nejsou ani Rusové. Zkušební kolo odstartuje v 15:00, závod samotný o hodinu později v přímém přenosu na Eurosportu. Doufejme, že podobně jako loni si ve družstvech Češi finále zaskáčou.


Výsledky oficiálního tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Startovní listina závodu družstev


Foto: Karl Geiger (autor: Jan Štěrba st.)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: