Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 23:45:16
Vojtěch Štursa: „Už se kvůli skokům nerozčiluju“
27.7.2019 - 21:43 - skokani - Jan Štěrba


Vojtěch Štursa po vynikající první polovině sezony 2016/2017 zaznamenal postupný propad výkonnosti, který dosáhl svého dna během loňské zimy. Letošní ročník zatím nabízí o poznání nadějnější obrázek, Štursa je tudíž s dosavadním průběhem léta převážně spokojen. Po kvalifikaci v Hinterzartenu nám poskytl rozhovor.


Jak hodnotíš svůj vstup do nové sezony?
Já jsem zatím vcelku spokojen, hlavně tedy s tím, jak vypadají skoky v tréninku a jak se tam zlepšuje moje úroveň. V závodech je to takový můj věčný boj, nevím, jestli se to vůbec někdy naučím (smích). Ale doufám, že jo. Určitě jsem spokojen, oproti loňskému roku se to vyvíjí úplně jinak.


V čem spočívá ten závodní boj?
V tom, že chci udělat nějaký „spešl“ dobrý skok. Místo toho, abych se soustředil jen na tu práci, kterou mám udělat, tak se soustředím spíš na výsledek a sám se sebou s tím bojuju.


Brzdí tě taky tvá spíš emotivní povaha?
Jo, to mě určitě brzdí.


Byl jsi známý jako velký zastánce Richarda Schallerta, jak se ti pracuje s Davidem Jiroutkem?
Byla to určitě změna, je to jiná filozofie a myšlenka. Vloni jsem s tím trošku bojoval, ale myslím, že po tom roce si to sedlo a začíná to jít nahoru.


Rovněž jsi poměrně otevřeně kritizoval bývalé vedení, je to současné změnou k lepšímu?
Jo, určitě, buďme rádi, že ten šašek už je pryč (smích). Teď si nemůžu stěžovat, vše funguje.


Tvé skoky jsou pořád poměrně nevyrovnané, jaký je toho důvod?
Nevím (smích). První skok se mi vcelku povedl, druhý jsem si špatně sedl na nájezdu a ten kvalifikační byl asi z těch dnešních nejlepší. Pořád se zkouší nové věci, je to léto, takže se forma snaží vylepšovat ze skoku na skok a jak to zas tolik nehoří, tak se experimentuje.


Působíš tu dost uvolněně, je to něco, co ti předtím chybělo?
Jo, určitě, trošku jsem se naladil na jinou notu, beru to vše, jak to je. Už se nerozčiluju kvůli skokům, protože skoky jsou pořád jen maličkost v životě, tak to beru jako příjemnou maličkost.


Jaké jsou tvé další letní plány?
Teď máme týden závodní pauzu, kterou využiju k tréninku. A dál se uvidí, ještě další plány nemáme.


Před dvěma lety jsi rychle vylétl nahoru a opět rychle spadl, čím to bylo?
Chtěl jsem po sobě nemožné. Teď to vidím zpětně, že jsem udělal pár chyb, které jsem udělat neměl a které mi nikdo nedokázal vysvětlit. Je to taková mladická nezkušenost, i když mi v té době bylo už přes 20, tak to přiznávám tomuhle. Dával jsem si sebe přehnaně velké nároky a skoky pro mě byly všechno. Jakmile jsem si představil, že by to všechno mohlo odejít, tak to pro mě byl prostě konec. Věřím, že když to budu brát takhle v pohodě a poklidu a pořád pracovat dál, tak se tam zase dostanu.


Foto: Vojtěch Štursa (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: