Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 01.06.2020 - 20:32:34
MSm: První tréninkový den ovládli Peier a Stoch, Markeng vylétl z můstku
20.2.2019 - 20:57 - závody - Jan Štěrba


Skokanský program letošního MS v klasickém lyžování byl zahájen! Postarala se o to dvojice tréninkových kol, která čekala na skokany na veleznámém můstku Bergisel v Innsbrucku. Letos se totiž MS bude nejprve konat na můstku velkém, teprve poté se přesune do zhruba 25 kilometrů vzdáleného Seefeldu, kde se odehrají klání na středním můstku. Dnešní tréninkový den vyšel nejlépe Peierovi se Stochem, nejlepší české pokusy stačily na přelom první a druhé desítky.


Namísto plánované trojice kol se uskutečnily jen dvě tréninkové série, ta třetí byla kvůli obavám o stav sněhu na doskočišti zrušena. Dle očekávání se na můstku nepředstavila kompletní soupiska, která čítá 72 jmen z 19 zemí. Dnešního programu se vůbec nezúčastnili domáci Rakušané, nejlepší z Rusů Klimov, Švýcaři Ammann s Deschwandenem, syn legendárního Fina Mico Ahonen a také Kazach Nuršat Tursunžanov. Nechyběla naopak čtveřice Čechů. Její součástí není Filip Sakala, jenž by se měl připojit až na středním můstku.


První kolo na MS pro Peiera, Koudelka v desítce
První trénink měl na první pohled překvapivého vítěze. Na druhý pohled ale pohled na jméno Killiana Peiera (131 m) na prvním místě až tak překvapivý není. Třiadvacetiletý Švýcar již během Turné v Innsbrucku pravidelně skákal do desítky, ve Willingenu navíc ukázal skvělou formu. Navíc mu sedí spíš menší můstky, může tedy být pasován na jednoho z černých koní. Tento přívlastek sedí na skvěle skákajícího Nora Halvora Egnera Graneruda (130 m), který v úvodním tréninku obsadil druhou příčku. Třetí byl horký favorit Kamil Stoch (122,5 m), za nějž se seřadili dva Němci - Karl Geiger (119 m) a Markus Eisenbichler (119,5 m). Vítěz Willingen Five Rjoju Kobajaši (118 m) byl šestý. Roman Koudelka (119 m) po solidním skoku uzavřel elitní desítku, do třicítky by se těsně vešel i Viktor Polášek (115 m). Tomáš Vančura (109,5 m) byl 38., Čestmír Kožíšek (103 m) o deset příček za ním.


Ve druhém tréninku vrátil Stoch úder, Polášek jedenáctý
Ve druhém tréninku byl nejlepší polský tahoun Kamil Stoch (130,5 m), který tentokrát porazil i druhého Peiera (129 m). Na třetím místě byl Kobajaši, překvapivě však nikoli Rjoju, nýbrž Junširo (126,5 m). Skvělý den dnes prožil německý tým, jeho kompletní pětice skokanů totiž v obou kolech skončila v elitní desítce! Nejvýše z nich ve druhém tréninku byl čtvrtý Eisenbichler (122 m). Vědět o sobě dali také Slovinci, a to pátou pozicí Žigy Jelara (129,5 m). Šesté místo z prvního skoku zopakoval Rjoju Kobajaši (124 m), jenž se o pozici podělil s Karlem Geigerem (120 m). Roman Koudelka (119 m) tentokrát doskočil na osmnácté místo, v popředí ho však zastoupil jedenáctý Viktor Polášek (122,5 m). Zbylé české duo opět zaostávalo - 44. skončil Vančura (110,5 m), 50. Kožíšek (106 m).


Kuriozitou tréninku byl pád Thomase Aasena Markenga z Norska, který svůj první skok nedobrzdil a dolétl přes ochrannou bariéru až do míst určená pro novináře. Odkaz s videem tohoto pádu přikládáme níže.


Tréninkový program na Bergiselu pokračuje zítra, start čtvrtečního oficiálního tréninku je v plánu na čtrnáctou hodinu.


Pád Thomase A. Markenga

Kompletní výsledky středečního tréninku
Startovní listina čtvrtečního tréninku


Foto: Killian Peier (autor: Wioleta Marchowska)

Jan Štěrba




Komentáře ke zprávě: