Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 07.12.2019 - 14:44:24
SPm: Triumf Timiho Zajce při leteckém debutu, Vančura poprvé v sezoně na bodech
1.2.2019 - 18:43 - závody - Jan Štěrba


cZa námi je první letošní letecký závod, který nabídl již čtvrtého premiérového vítěze probíhající zimy. Po Klimovovi, Kobajašim a Geigerovi se jím stal Timi Zajc, jenž dnes navíc létal vůbec poprvé v kariéře. Mladý Slovinec však potvrdil, že skokani ze země pod Triglavem mají lety v krvi a v osmnácti letech poprvé vystoupal na nejvyšší stupínek. Češi dnes bodovali ve dvou, kromě očekávané dvoukolové účasti Romana Koudelky si tentokrát dvakrát skočil také Tomáš Vančura.


Zajc ukončil slovinský půst, špička po prvním kole doplatila na zadní vítr
Zatímco Rakousko se zásluhou Stefana Krafta dlouho vyhlíženého triumfu již dočkalo, slovinské čekání ukončil až nyní Timi Zajc. Jedná se o teprve druhý slovinský triumf v rámci posledních dvou let, přičemž ten dosud poslední držel z loňského Zakopane Anže Semenič. Zajc naznačil letecký potenciál již prvním tréninkovým letem (217 m), který dokázal v kvalifikaci i závodě ještě dvakrát posunout. Po letech 220 a především 233,5 m dlouhých nakonec také slavil první triumf své dosud velmi mladé kariéry a předvedl nejlepší letecký debut od dob Gregora Schlierenzauera. Nejvíce mu na paty dotíral Dawid Kubacki (221,5 a 218 m), který byl velmi překvapivě nejlepším z Poláků. Dosud totiž na letech pronikavější výsledky neukazoval. V obou kolech létal daleko rovněž Markus Eisenbichler (224,5 a 222,5 m), jenž potěšil domácí příznivce třetím místem.

Ani jeden z provizorních stupňů vítězů po prvním kole své postavení neudržel. Na vině byl také sílící zadní vítr, který značně limitoval šance elitní čtveřice po prvním kole. Nejlépe z této skupiny dopadl nakonec čtvrtý Piotr Zyla (236 a 207,5 m), jenž v prvním kole vytáhl nejdelší skok dne. Těsně za něj dopadl krajan Kamil Stoch (233 a 197 m) následovaný Stefanem Kraftem (222,5 a 202 m) a Johannem André Forfangem (222,5 a 198,5 m).


Dvojice Čechů na bodech
Tahounem českého celku byl i na letech Roman Koudelka. Jasná česká jednička dnes dvakrát doplachtila až za hranici dvou set metrů (214,5 a 201 m), což znamenalo konečné dvanácté místo a nejlepší Koudelkův letecký výsledek za posledních sedm let. Nejlepší výsledek za posledních dvaadvacet měsíců dnes zaznamenal Tomáš Vančura (204 a 179 m), který měl po šestém místě v kvalifikaci laťku nastavenou vysoko. I kvůli tradičním problémům s asymetrií po odraze z toho nakonec bylo místo dvacáté osmé, s prvními sezonními body ale může být Vančura určitě spokojen. Do finále dnes neprošel 36. Čestmír Kožíšek (191,5 m), kterému i dle výkonů z minulosti zřejmě oberstdorfský mamut nesedí tolik jako ty ostatní. Nová šance ale přijde již zítra, a třeba se podruhé v letošní sezoně dočkáme i tří Čechů na bodech.


Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí SP 2018/2019
Průběžné pořadí Poháru národů 2018/2019


Druhý z trojice leteckých závodů v Oberstdorfu je v plánu zítra. Kvalifikace i s účastí českého tria odstartuje ve 14:45, první kolo by mělo vypuknout přibližně v 16:00 a živě jej nabídne první program Eurosportu.


Foto: Timi Zajc (autor: Maja Gara)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: