Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 23:39:37
Tomáš Vančura: „Jsem skokům odevzdaný“
21.8.2018 - 18:17 - skokani - Jan Štěrba


Tomáši Vančurovi se na Memoriálu Jiřího Rašky v minulosti dařilo. V roce 2015 byl ve Frenštátě pod Radhoštěm třetí, loni pátý. Letos z toho sice bylo na první pohled neuspokojivé osmatřicáté místo, pro jednadvacetiletého skokana liberecké Dukly se však frenštátský Memoriál nesl především ve znamení návratu po zranění. Nejen o něm jsme si v pauze mezi koly popovídali.


Letos v létě jsi zatím nezávodil. Co je příčinou?
Od začátku sezony jsem začal s týmem stejně. Trénoval jsem asi dva měsíce, ale pak mě začala bolet záda a přišlo se na výhřez plotýnky a posunuté obratle. Nevím sice teď vůbec, které přesně, ale tenhle problém nastal a vyřadilo mě to z tréninků i ze závodů. Tohle jsou moje první závody po nějaké delší době a i s tréninky to nebylo nejlepší. Trénoval jsem poprvé týden před Frenštátem, takže jsem od sebe ani neočekával nějaké velké výsledky. Jsem rád, že se dostávám zpátky do formy a do takového toho skokanského režimu.


Jak bys tedy popsal to své tréninkové manko?
Byly to asi dva měsíce, takže bych řekl, že skoků chybí hodně. Ale zase jsem trénoval jinak, hodně jsem rehabilitoval a posílil zase jiné svaly. Myslím, že i to můžu zúročit v zimní sezoně.


Nyní už jsi tedy zcela fit?
Není to úplně stoprocentní. Pořád tam v zádech cítím omezení a nemůžu dělat všechny tréninky. Mám ale dobrého fyzioterapeuta Honzu Čížka v Dukle Liberec, jsem tam skoro každý den a cvičím s ním, takže si myslím, že to určitě jde dobrým směrem.


Říkal jsi, že o výsledek ti dnes úplně nešlo. Přesto, jak bys frenštátský výkon zhodnotil?
Tady bych to hodnotil hodně pozitivně, skoky jsou po takové dlouhé pauze hodně vydařené, řekl bych. Akorát chybělo dneska víc štěstí, co se týče povětrnostních podmínek.


V zimě se objevily spekulace, že uvažuješ o konci kariéry, bylo na nich něco pravdy?
To ne, z mých úst to určitě nevyšlo. Já jsem skokům odevzdaný a baví mě moc.


Jak byla po psychické stránce náročná ta neúspěšná loňská zima?
Určitě se tam hodně věcí nepovedlo, ale já na to už nějak moc nemyslím a nepamatuju si úplně, jak to probíhalo. Hodil jsem to za hlavu.


Hodně se řešil i materiál, udělal jsi v něm nějaké změny?
Ne ne, já jsem se na materiál až tak nesoustředil. Ani jsem s ním žádné veliké problémy neměl. Hodně se mluvilo o přilbě, ta mi celkem sedla a nedělala mi problém. Myslím si, že v mém případě to bylo v pořádku.


Davida Jiroutka jsi u českého týmu nezažil, jak se ti s ním pracuje?
Ano, Davida jsem nezažil a pořád se ještě spíš seznamujeme. Já si myslím, že zatím to pokračuje pořád tak, jak asi má.


Často jsi ve svých skocích míval problémy s pravým ramenem, přes které tě to v letu kroutilo. Je to něco, na co se teď v tréninku víc zaměřujete?
Jo, určitě. Myslím, že už jsem to hodně vylepšil a není to už tak viditelné. I dneska jsem se díval na zpomalené záběry, které si natáčel trenér, a není to tak viditelné. Sice ještě pořád lítám lehce doprava, ale už mě to tak nelimituje v rychlosti letu.


Vnímáš po změně vedení nějaké zlepšení podmínek na přípravu?
Zatím nechci říct, že nevnímám, ale všechno probíhá docela v pořádku. Nic mně nechybí, nic mně nepřebývá, jsem zatím docela spokojený.


Tady se ti vždy dařilo, co tedy říkáš na tento podnik?
Jo, tady mám docela dobrou bilanci skoků (úsměv). Bohužel to dneska nevyšlo, ale předchozí roky jsem tu měl dobrý výsledky, takže škoda, že jsem nenavázal. Ale tak to je.


Co máš teď v plánu dál – dohánět tréninky, nebo i startovat?
Určitě dohánět tréninky a pomalu se začít zapojovat do závodního tempa. Myslím si, že mě teď budou posílat na Kontinentální poháry a pak možná nějaký Světový pohár na konci léta nebo na podzim.


Jaká je tvá motivace nebo cíl pro další sezonu?
Pro další sezonu se chci hlavně dostat do zdravotního pořádku a začít startovat na Světových pohárech.


Tomáši Vančurovi děkujeme za poskytnutý rozhovor a přejeme mu ničím nerušenou přípravu na zimu a brzký návrat do plného zdraví.


Foto: Tomáš Vančura (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: