Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 22:59:42
Čestmír Kožíšek: „Musím se adaptovat na změny“
28.7.2018 - 23:55 - skokani - Jan Štěrba


Čestmír Kožíšek zaznamenal v minulé sezoně jasný krok kupředu, na který by chtěl navázat také pod novým vedením českého skoku. Jak přiznal v rozhovoru po dnešním závodě, na změny si stále zvyká. Nejen o změnách, ale také o památných přilbách či leteckých schopnostech se dočtete v následujícím rozhovoru.


Start letní sezony není ve tvém podání úplně ideální, jaké jsou tvé dojmy?
To je pravda, není to úplně ideální. Trošku se pořád hledám v nájezdu, to je taková moje klasika. I trénink je pro mě horší, pořád se s tím teď v létě nemůžu srovnat. Na závody se to vždycky zlepší, ale pořád je to málo.


Loni ses usídlil ve čtvrté desítce a objevily se hlasy, že to je tvé maximum. Jak to vidíš ty?
Já doufám, že ne, že se to zlepší. Doufám, že budu standardně skákat někde okolo dvacátého místa ve svěťáku, ale je to teď těžký. Zase proběhly nějaké změny, tak trvá, než se na to člověk adaptuje a naladí na novou myšlenku trenéra.


Zmínil jsi změny, jaká je ta největší?
Hlavně trenér, kterým je teď David (Jiroutek, pozn. red.), který má zase trošku jiný přístup. Chce se na to chvíli adaptovat, ale u mě je to složitější, hledám se. Hlavně v technice.


Vyhovuje ti přístup Davida Jiroutka víc než ten předchozí?
Já trénoval spíš s Kubou, teď spíš s Davidem, kteří nás sice trénují spolu, ale Kuba se ke skokům zatím moc nevyjadřoval. Nechával to spíš na Davidovi, tak uvidíme. Trošku nám sem donesl a je to zase něco jiného, každá změna je dobrá.


Zatímco na letech se ti poměrně daří, na velkých můstcích jsi zatím bodoval jen dvakrát. Čím to?
Nevím no, těžko říct (smích). Ve finále je to o technice a o maličkostech. Jak je to tady vyrovnané, tak každá maličkost je hodně znát.


Od Antonína Hájka jsi přebral pozici specialisty na lety na lyžích, věříš si i na atak českého rekordu (236 m, pozn. red.)?
Doufám, že jo. Můstky jsou teď trošku jiné. V té době to byl veleskok a jeden z nejdelších skoků vůbec, teď už jsou můstky větší. Mělo by to být lehčí.


Jaký je tvůj nejoblíbenější můstek mimo ty letecké?
Mám rád Almaty, ale tam teďka nic není. Hakubu mám taky rád, ale je dost specifická. Pěkné můstky jsou i Neustadt a Bischofshofen, ten už je dost směrem k letům.


Hodně se řešily vaše růžové přilby Vola, kterým jsi snad jako jediný zůstal věrný. Tobě tedy vyhovují?
Mně je jedno, co je na hlavě. Vypadá to tak, jak to vypadá, helma je prostě helma. Tam šlo spíš o tu vizuální stránku než o to, jak to funguje.


Léto je pro tebe spíš o tréninku, nebo o boji o body a startovní kvóty?
Chtěl jsem to letos brát spíš tréninkově, ale spíš to má opačný směr, takže se jezdí hodně závody. Přijde mi, že jsme toho moc nenatrénovali a závody jsou hnedka tady.


A jaké jsou tvé další letní plány?
Uvidí se po tomhle víkendu, příští týden je další svěťák, ale ještě nevím, jestli tam pojedeme.


Memoriálu Jiřího Rašky se zúčastníš?
Měl bych snad skákat, ale je to na trenérovi. Není tam tolik míst, na kterých bychom mohli skákat všichni, takže někdo bude muset vynechat.


Foto: Čestmír Kožíšek (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: