Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 17.10.2021 - 00:09:51
Roman Koudelka: „Byl jsem rozhodnutý, že končím se skoky“
28.7.2018 - 23:45 - skokani - Jan Štěrba


Zatímco tréninky v Hinterzartenu i závodní skoky ve Wisle dávaly tušit a věřit, že by se dnes Roman Koudelka mohl poprat i o umístění mezi elitními desetí skokany, závod přinesl mírné rozčarování a umístění ve třetí desítce. I přes ne zcela ideální rozpoložení po finálovém skoku Roman Koudelka poskytl rozhovor, který nyní přinášíme níže.


Ve Wisle tě trápil styl, tady spíš chyběla délka. Jak hodnotíš první dva víkendy léta?
Pro mě tragický, tohle je prostě špatný. Nevím, v tréninku skáču normálně, pak přijde závod a tam to vždycky pokazím. Tohle by se nemělo stávat.


Myslíš, že to je hlavně psychikou?
Určitě, protože minulý rok mně jí vedení skoku hodně pošramotilo a je teď těžké se dostat zpátky. Chci ukázat, že na to mám, a to je ta špatná cesta. Musím si skoky užívat a věřit, že se to zase vrátí nahoru.


Jak vnímáš změnu na postu českého trenéra?
Jo, tohle určitě vnímám pozitivně, já měl tedy s Richiem Schallertem nadstandardní vztah a je mi líto, že to takhle skončilo. Ale takový je život, David je výborný a je i trošku psycholog, takže musíme na tomhle dál pracovat a věřit, že se to potom otočí.


Další spolupráce s Richie Schallertem je možná, nebo spíš vyloučená?
Ne, je to uzavřená kapitola. Richie sám psal, že u skokanského světa už pokračovat nechce, aspoň tenhle rok ne. Takže jsme se rozešli, ale určitě v dobrém, zažili jsme toho spolu hodně. Jednou jste prostě nahoře a jednou dole.


Loni to pro tebe po všech stránkách byla náročná sezona, jak jsi po ní vypnul?
Vypnul jsem tím stylem, že jsem byl rozhodnutý, že skončím se skoky. Takže jsem i s tréninky začal asi o měsíc později a k rozhodnutí pokračovat mě dohnalo jedině to, že se změnilo vedení. Jinak bych už tady nebyl. Už se k tomu vracet nechci, udělat jsem za tím tlustou čárou. Je potřeba se koukat dopředu, aby se skoky zlepšily.


Čím byly způsobeny stylové problémy ve Wisle?
To je nervozita, to je úplně jednoznačné. Skokan je pak tvrdší a celkově je všechno špatně, tady už telemarky byly naštěstí dobrý, ale zase na hraně tam byly obrovské chyby. Aspoň ale vidím, že se někam posouvám.


Letos v létě hodláš spíš startovat, nebo trénovat?
Já chci hlavně hodně závodit, protože jak říkám, v tréninku to je dobrý a tolik chyb tam není. Pak ale přijde závod a je to o dost horší. Takže je potřeba hodně závodit. Jedeme Einsiedeln, Courchevel a pak určitě ještě nějaké závody pojedu.


Na Memoriálu Jiřího Rašky jsi minulé roky spíš chyběl, jak to vypadá letos – budeš startovat?
Upřímně doufám, že ne (smích). Jsem teď měsíc a půl v plném zápřahu a potřeboval bych mít natrénováno. Takže doufám, že mně povolí výjimku a budu moct trénovat, abych zase nabral kondici v posilovně a pak se mohl dál posunovat.


Došlo u tebe k nějakým změnám materiálu?
Já jsem šel zpátky na starou přilbu, jinak nic nenastalo. Nové vedení to v tuhle chvíli taky nemá jednoduché, protože asi úplně nevěděli, do čeho šli (smích). Tohle je ale věc, která se mě absolutně netýká, já chci mít čistou hlavu na skoky.


A jak vnímá skoky tvůj syn Karel?
Syn vnímá skoky na lyžích hodně. Lítá pořád se mnou a skáče, dělá hop, maže a nosí mi lyže, všechno takhle dohromady. Je do toho hodně zblázněný, což je docela děsivý (smích).


Uvidíme tedy v reprezentaci za pár let opět Maturu s Koudelkou?
Já tedy pevně doufám, že ne (smích). Ale uvidíme.


Romanu Koudelkovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěšných závodních skoků!


Foto: Roman Koudelka (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: