Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 23.07.2019 - 16:12:59
Ohlédnutí se za dosavadními letními závody
19.7.2018 - 20:40 - závody - Jan Štěrba


Skokanské léto je tady. Sezona nejvyšší kategorie, tedy letní Grand Prix, započne svým úvodním závodem v sobotu 21. července, pro skokany usilující o body v poháru Kontinentálním či FIS je již však v plném proudu. O pomyslný předkrm před hlavním chodem v podobě LGP se postarala klání v Kranji, Villachu a Szczyrku, která si v následujícím článku shrneme.


COC v Kranji skončil triumfem Peiera
Švýcarský tým se do letní části ročníku vrhl naplno a do závodů vyslal všechny své reprezentanty vyjma hvězdného Simona Ammanna. Během úvodního podniku Kontinentálního poháru ve slovinské Kranji se tak představili v SP pravidelně startující Killian Peier a Andreas Schuler. Ve Slovinsku kromě Švýcarů a témeř komplení domácí špičky startovala i řada dalších ostřílených harcovníků, například Jevgenij Klimov, Andreas Wank, Jarkko Määttä, Dmitrij Vasiljev a mnoho dalších. Češi se do slovinské občiny nevypravili.

Největší úspěch slavil Killian Peier, jenž dokázal v COC zvítězit vůbec poprvé v kariéře a státní hymnu si na svoji počest poslechl po téměř třech letech. K sobotnímu triumfu přidal rovnou i nedělní primát; závodní víkend tak zcela ovládl a domů se může vrátit ve žlutém. I druhé místo bylo po oba dny předplaceno pro jediného závodníka, kterým se stal Jevgenij Klimov. Jistou změnu vykázal aspoň nejnižší stupínek pódia, na který v sobotu doskočil Němec Felix Hoffmann, nedělní bronz si připsal Rakušan Stefan Huber. Letní Kontinentální pohár letos čítá hned 13 zastávek a pokračovat bude 17.-19. srpna druhým ročníkem obnoveného Beskydského turné, které bude stejně jako loni vrcholit Memoriálem Jiřího Rašky ve Frenštátě pod Radhoštěm.


Kompletní výsledky sobotního závodu
Kompletní výsledky nedělního závodu
Průběžné pořadí letního COC 2018


FIS Cup má za sebou již čtyři závody, v ženské kategorii dvě Češky v desítce
Třetiligová skokanská série absolvovala svůj úvodní víkend podobně jako ta druholigová sedmého a osmého července. Narozdíl od COC se ale nezastavila ani o víkendu následujícím, muži i ženy mají tudíž zapsány již čtyři podniky, o které se podělily Villach a Szczyrk. V Rakousku se ještě bez české účasti o triumfy utkaly především domácí Chiara Hölzl, Daniela Haralambie a slovinská reprezentace. Úspěšná byla v obou případech Hölzl, která v sobotu předčila Emu Klinec a Danielu Haralambie a v neděli se před ní nejblíže klanělo slovinské duo Klinec-Križnar.

Skokanky se následně přesunuly do polského Szczyrku, kde vládla Daniela Haralambie, jež podobně jako Hölzl slavila víkendový double. V neděli jí však významně pomohla reprezentantka Kanady Abigail Strate, která sice v obou kolech létala nejdál, svůj finálový pokus ale nedokázala ustát. Polské závody přinesly radost i domácím fanouškům, jelikož na stupně vítězů se hned dvakrát dokázala prosadit v obou případech třetí Kinga Rajda. Do akce již tentokrát zasáhlo také české kvarteto ve složení Barbora Blažková, Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Michaela Rajnochová. Dle očekávání byla nejsilnější prvně jmenovaná, která se dvakrát ocitla v elitní desítce (10. a 6. místo). Úspěšnou neděli podtrhla teprve šestnáctiletá Štěpánka Ptáčková, jež si po sobotní osmnácté pozici polepšila hned o 10 příček a v případě lepšího stylu by skončila i před svou zkušenější kolegyní. Mladičká Klára Ulrichová (23. a 22. místo) především sbírala zkušeností, zatímco další sportovní kariéra Michaely Rajnochové (26. a 29. místo) je vzhledem ke klesající tendenci výkonů značně nejasná.


Celkovému pořadí zatím díky úspěšným startům ve všech závodech vévodí Daniela Haralambie, před dvojnásobnou vítězkou z Villachu Chiarou Hölzl a Japonkou Jukou Seto, jež rovněž objela kompletní dosavadní program. Nejlepší z Češek je na průběžném 18. místě Barbora Blažková, Štěpánka Ptáčková figuruje o čtyři příčky níže.


Kompletní výsledky sobotního závodu ve Villachu
Kompletní výsledky nedělního závodu ve Villachu

Kompletní výsledky sobotního závodu ve Szczyrku
Kompletní výsledky nedělního závodu ve Szczyrku

Průběžné pořadí FIS Cupu žen 2018


Ve FIS Cupu mužů řádili němečtí talenti, Selcer dvakrát na bodech
Muže čekal ve FIS Cupu identický program jako zástupkyně nežného pohlaví. Zatímco v Kranji létal nejdál Švýcar Killian Peier, v rakouském Villachu zářili jeho kolegové Gregor Deschwanden a Luca Egloff. Sobotní triumf sice ještě druhému Egloffovi dokázal vyfouknout německý mladík Justin Nietzel, v neděli však již Helvéti slavili díky Lucovi Egloffovi a Gregoru Deschwandenovi double. Nietzel tentokrát skončil čtvrtý, když jej přeskočil ještě krajan a vrstevník Fabian Seidl. Sobotní stříbro si vyskákal další ze zásobárny slovinských teenagerů Zak Mogel. Zajímavou sestavu přivezli do střední Evropy Finové. Nechyběl syn Janneho Ahonena Mico, který však umístěním v sedmé desítce neoslnil, ani teprve dvanáctiletý (!) Tuomas Kinnunen, jenž kupodivu za Ahonenem takřka nezaostával. Češi startovali v sestavě Holub, Selcer, Šikola a Vaverka. Zatímco Benedikt Holub, Radek Selcer ani Jakub Šikola ani v jednom dni nepronikli do elitní šedesátky a Villach jim zjevně totálně nesedl, Petr Vaverka se srdnatě rval o body. Český benjamínek však musel nakonec vzít zavděk 31. a 39. příčkou, což znamenalo českou víkendovou nulu.

Tato situace se vylepšila v polském Szczyrku díky Radku Selcerovi, který se dvakrát podíval do druhého kola (24. a 27. místo) a celkem nasbíral 11 bodíků. Další Češi, kteří byli tentokrát posíleni o dalších pět reprezentantů (Brodský, Hauser, Kellermann, Rydl a Sluka), bohužel body nezaznamenali. Nejblíže byl v sobotu 33. Jakub Šikola, i ten si však bude na své premiérové FIS body muset počkat. Beskydská klání ovládli Rakušané, kterí v neděli skončili v elitní desítce hned v šesti. V sobotu se sice do této elitní společnosti dostali jen dva, Maximilian Steiner však dokázal triumfovat. Za obhájcem vítězství Memoriálu Jiřího Rašky skončili Japonec Naoki Nakamura a vítěz z Villachu Justin Nietzel. Velký úspěch zaznamenal pátou příčkou rumunský mladík Hunor Farkas. Nietzel ukojil hlad po vítězství v neděli, kdy dokázal odvrátit drtivý rakouský atak v podání druhého Markuse Rupitsche a třetího Thomase Hofera.

Celkovým lídrem FIS Cupu je po čtyřech závodech Němec Justin Nietzel, který vždy skončil v elitní čtyřce a na úvod léta si přibalil parádní formu. Druhý je i přes polskou absenci Luca Egloff a provizorní stupně vítězů doplňuje další Němec, Fabian Seidl. Nejlepším a jediným Čechem v tabulce je 42. Radek Selcer.


Kompletní výsledky sobotního závodu ve Villachu
Kompletní výsledky nedělního závodu ve Villachu

Kompletní výsledky sobotního závodu ve Szczyrku
Kompletní výsledky nedělního závodu ve Szczyrku

Průběžné pořadí FIS Cupu mužů 2018


Věřme, že dosavadní české výsledky budou podpořeny čím dál častějšími výskyty na bodovaných příčkách, a to nejen v nižších soutěžích, ale také v "hlavní" kategorii letní Grand Prix. Ta se letos ponese ještě více než kdy jindy ve znamení českého boje o startovní kvóty, jelikož v případě nedostatečného bodového přísunu českému celku pro úvod zimy hrozí pád až na hrozivou kvótu dvou skokanů. Roman Koudelka a zbytek týmu by tomu však papírově měli snadno zabránit. Snažení českých skokanů a světové špičky nabídne již následující víkend a můstek Adama Malysze ve Wisle!


Foto: Letecký pohled na můstek v Kranji (zdroj: archiv)

Jan Štěrba




Komentáře ke zprávě: