Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 19.04.2019 - 03:30:02
COCž: Dominance Iraschko v Brotterode, Blažková s Mrákotovou do dvacítky
18.2.2018 - 21:20 - závody - Jan Štěrba


O víkendu se v Durynsku konal Kontinentální pohár žen i mužů, jehož pořadatelem bylo tradiční německé středisko Brotterode. Z olympijských her si sem odskočila rakouská hvězda Daniela Iraschko-Stolz, jež oba závody zcela ovládla. Na startu byly také tři Češky, které dokázaly v plném počtu bodovat, dvě z nich navíc v elitní dvacítce.


Již při pohledu na 33člennou startovní listinu bylo jasné, kdo je největší favoritkou. Tuto pověst zkušená Iraschko-Stolz bezezbytku potvrdila a svým konkurentkám odskočila doslova o parník. Páteční večerní závod ovládla o úctyhodných 22,7 bodu (112,5 a 115 m) a sobotní, který byl kvůli větru zkrácen na jedno kolo, o 14,1 bodu (103 m). V pátek ji na stupně vítězů doprovodily dvě šestnáctileté dívky - druhá Jerneja Brecl (105 a 106 m) ze Slovinska a třetí Ruska Lidija Jakovleva (97 a 104 m). Jakovleva si v sobotu díky skoku o délce 95 metrů polepšila na druhé místo, třetí místo v sobotním klání uzmula po zranění se vracející Francouzka Julia Clair (97,5 m), jež byla v pátek čtvrtá. Celkově dobré výsledky mladých Rusek vedených Matjažem Triplatem jsou pro českého fanouška z určitého pohledu smutné. Právě Triplat byl totiž od naší dívčí reprezentace před čtyřmi roky vystrnaděn, což se s odstupem času neukazuje jako právě moudré rozhodnutí.

Také vzhledem k propasti, které tyto Rusky dělí od našich skokanek. Ty se na můstku Inselbergschanze objevily kromě Zdenky Pešatové v papírově nejsilnější sestavě - Barbora Blažková, Marta Křepelková a Jana Mrákotová. Lépe se dle očekávání dařilo Blažkové a Mrákotové, které v obou závodech úspěšně atakovaly elitní dvacítku. Lépe se jim dařilo v o poznání regulérnějším pátečním závodě. Barbora Blažková (99 a 95 m) tam brala dvanácté místo, Jana Mrákotová si vyskákala patnáctou pozici (96 a 93,5 m). Větrná sobotní soutěž k Češkám tolik přívětivá nebyla - lepší ze zmíněného dua v něm byla osmnáctá Mrákotová (76,5 m), Blažková skončila po o půl metru delším skoku o dvě místečka níže. Marta Křepelková v letošní sezoně naskočila do mezinárodních závodů teprve podruhé a v Brotterode z toho bylo nadvakrát 26. místo. Zajímavostí budíž sobotní 28. pozice Slovenky Viktorie Šídlové, díky čemuž má Slovensko poprvé v dějinách možnost nasadit také skokanku do ženského SP.


Dvojice závodů v Brotterode završila ženský seriál COC 2017/2018, jenž se skládal celkem z šesti klání, ve kterých nejvíce bodů nasbírala Lidija Jakovleva (415 b). Čtyřmi výhrami na ni zle dotírala Iraschko-Stolz (400 b.), jež nakonec přeskočila také další Rusku, Alexandru Barancevu (382 b).


Výsledky pátečního závodu
Výsledky pátečního závodu
Konečné pořadí Kontinentálního poháru 2017/2018


Foto: Daniela Iraschko-Stolz (zdroj: skijumping.pl)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: