Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 19.04.2019 - 03:33:22
ZOHm: Olympijským vítězem se stává král letošní sezóny Kamil Stoch
17.2.2018 - 15:51 - závody - Jan Metelka


Máme za sebou vskutku napínavý závod Olympijských her na velkém můstku v jihokorejském Pchjončchangu. Ve skokanském areálu Alpensia si pro zasloužené třetí individuální olympijské zlato v kariéře dolétl Kamil Stoch. Z českého pohledu to zase tak špatný závod nebyl. Dva české skokany jsme mohli vidět ve druhém kole, avšak ani jeden z nich z jejich celosezónního stínu nevyvázl.


Stoch bere nakonec zlato, Wellinger pouze stříbro
Už v 1.kole nenechal Kamil Stoch nikoho na pochybách, že jeho ne úplně povedený závod ze středního můstku ho nějakým způsobem ovlivnil, případně že není v takové formě. Ve druhém kole to pouze potvrdil a po skocích dlouhých 135 a 136,5 metrů bere již třetí olympijské zlato v jeho úspěšné kariéře. Ve druhém kole opět fantastickým skokem útočil na vítězství Němec Andreas Wellinger (135,5 a 142 m), tentokrát se před Stochem musel však sklonit a bere tak "pouze" stříbro. Trošku víc se asi čekalo podle tréninkových kol a kvalifikace od Roberta Johanssona (137,5 a 134,5 m), nicméně norský letec s typickým knírem si dolétl pro cenný bronz. Velkou smůlu má dnes čtvrtý a po 1. kole dokonce až třináctý Daniel Andre Tande (131 a 138,5 m), který opět nedokázal skočit dobře i první skok. To mu v konečném součtu chybělo k vytoužené medaili. Hodně podobným případem byl jeho krajan Johann Andre Forfang (133 a 134,5 m), který zejména útočí druhými skoky na špičku závodu. Dneska mu však druhé kolo tolik nevyšlo a bere tak po stříbru ze středního můstku páté místo.


První skok se vynikajícím způsobem povedl Michaelu Hayböckovi (140 a 131 m), nicméně ve druhém kole se ukázala jeho pravá forma a celkově tak uzavírá elitní šestku. Nicméně před závodem by tento výsledek určitě bral. Sedmou příčku si dnes vyskákal dobrými skoky Karl Geiger (132 a 137,5 m) a osmou Andreas Stjernen (134,5 a 131,5 m). Až na deváté pozici můžeme vidět zklamaného Richarda Freitaga (130 a 127,5 m), kterému se individuální olympijské závody v Pchjongčchangu moc nepovedly. S nimi bude naopak velice spokojen Rjoju Kobajaši (135,5 a 128 m), jenž končí na velkém můstku na desátém místě.


Dvojnásobné české zastoupení ve finálovém kole
Do jisté míry může být uvědomělý český fanoušek spokojen s dnešními výsledky našich skokanů. Do druhého kola totiž kromě opět pětadvacátého Romana Koudelky (125,5 a 122 m), jenž vyrovnává svůj výsledek ze středního můstku, prolezl také v kvalifikaci slušný Čestmír Kožíšek (124,5 a 113 m), kterému se však druhé kolo moc nepovedlo a skončil tak na konečné 29. pozici. Celkově však přišlo od Čestmíra veliké zlepšení po extrémně nepovedené kvalifikaci na středním můstku a jeho výsledek lze brát jako úspěch.


Výsledky zkušebního kola
Startovní listina olympijského závodu
Průběžné výsledky po 1. kole
Oficiální výsledky ZOH na velkém můstku 2018


Foto: Kamil Stoch (autor: Maja Gara)

Jan Metelka
Komentáře ke zprávě: