Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 24.05.2019 - 07:53:37
SPm: Stjernenovo vítězství a vynikající Kožíšek!
13.1.2018 - 16:50 - závody - Jan Metelka


Dnešní závod byl ve znamení nejen norské dominance nebo v téměř celém průběhu silného větru do zad, ale především návratu na nejvyšší příčky hned dvou velikánů tohoto sportu. S těžkými podmínkami si dnes poradil nejlépe Andreas Stjernen. O vynikající a zatím o jednoznačně nejlepší výsledek se pro české barvy v této sezóně postaral Čestmír Kožíšek!


Norskou dominanci narušil pouze Amann
Norští letci patřili v tomhle závodě opět k těm úplně nejlepším. Závod dokázal totiž naprosto zaslouženě ovládnout Andreas Stjernen (229 a 226 m), který porazil svého krajana Daniela Andre Tandeho (210,5 a 240,5 m) přibližně o 2 metry. Připsal si tak vůbec své premiérové individuální vítězství v kariéře. Na pódiové umístění se po 2 letech dokázal neskutečným způsobem vrátit čtyřnásobný Olympijský vítěz Simon Ammann (218 a 227,5 m). Sám Simon oplýval nejen po druhém, ale i po prvním skoku neskutečnou radostí. Se čvrtou příčkou se dnes musel nakonec spokojit další norský letec "par excellence", Robert Johansson (211,5 a 230 m). Kromě Simona Ammanna se dnes na nejvyšší příčky vrátil skvělými a kvalitními lety legenda tohoto sportu, Noriaki Kasai (216 a 227 m), končící na páté pozici. Šesté místo dnes náleželo Peteru Prevcovi (219 a 214 m). Vynikající výsledek v podobě sedmého místa si na své konto připsal nejlepší domácí skokan (!), kterým byl Clemens Aigner (215,5 a 216,5 m). Elitní osmičku dnes uzavíral vítěz zkušebního kola, Anže Semenič (211,5 a 220,5 m). Opět po závodě došlo ke dvěma diskvalifikacím, které ovlivnily pořadí v elitní desítce. Diskvalifikován tedy byl Jernej Damjan a Johann Andre Forfang.


Kožíšek vyrovnává své maximum
Kdo by před sezónou řekl, že se o dosud nejlepší výsledek českého skokana ve Světovém poháru postará třináctým místem Čestmír Kožíšek? Dnes se Čestmírovi závod nadmíru povedl. Vše ke skvělému výsledku nasvědčovalo už v kole prvním, kdy se za 210 metrů daleký let držel dlouho dobu mezi nejlepšími a vydržel tam až do samého konce prvního kola. Pravda, že měl trošku štěstí na podmínky, které se po jeho skoku lehce zhoršovaly. Avšak o tom, že to byl výsledek naprosto zasloužený, dokázal přesvědčit v kole druhém, kdy za let do vzdálenosti 211,5 metrů skončil celkově třináctý. Čestmír Kožíšek tak vyrovnal své maximum, kterým bylo dosud právě třinácté místo z Harrachova z roku 2013. Bravo Česťo!


Již zítra nás čeká druhý z leteckých závodů na Kulmu. Začátek prvního kola je naplánován na 14:15. Kvalifikace bude startovat ve 12:45 a představí se v ní kromě Čestmíra Kožíška také Lukáš Hlava.


Průběžné výsledky po 1. kole
Oficiální výsledky dnešního závodu
Průběžné pořadí SP 2017/2018


Foto: Andreas Stjernen (autor: Maja Gara)

Jan Metelka
Komentáře ke zprávě: