Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 26.10.2021 - 20:31:06
Skokanská elita míří do Titisee-Neustadtu, nižší kategorie startují v Kanadě
7.12.2017 - 20:21 - zajímavosti - Jan Štěrba


Poté, co se minulý víkend startu sezony dočkaly ženy, budou tento víkend otevřeny brány zimní sezony i pro skokany startující v Kontinentálním poháru a FIS Cupu. Ochuzeni pochopitelně nebudeme ani o ty nejlepší z nejlepších, pro skokanské fanoušky se tudíž znovu chystá velmi zajímavý víkend. Pojďme se blíže podívat, co vše nabídne!


SP se vrací do Neustadtu, COC do Whistleru
Pro obě zmíněná místa konání se slovo "návrat" vskutku hodí. Zatímco v případě Neustadtu se kolotoč SP vrátí po kratičké jednoleté odmlce, kanadští fanoušci museli čekat o něco déle. Klání COC se na jejich území uskutečnila naposledy v roce 2008 v témž areálu. Pořadatelé v Titisee-Neustadtu se dohodli s Klingenthalem na střídání jejich středisek v kalendáři, přičemž letos dostal přednost právě Neustadt. Na můstku Hochfirstchanze s HS142 bylo vůbec poprvé instalováno permanentní umělé osvětlení, které umožní pořádání závodu v divácky atraktivnějších hodinách. Domácí příznivci budou zdejší klání vyhlížet vskutku netrpělivě, neboť němečtí skokané se představí v roli největšího favorita jak v sobotu, tak v neděli. Sobotní závod bude podobně jako ve Wisle či Kuusamu týmový a naskočit by do něj mělo 11 reprezentací. Do zítřejší kvalifikace zasáhne 66 závodníků.

Konání úvodu sezony ve Whistleru je z mnoha ohledů poměrně překvapivým, byť vzhledem k vynikajícím sněhovým podmínkám zřejmě správným krokem. Olympijské můstky pamatující hry roku 2010 zde již přitom touto dobou vůbec neměly stát. Po skončení OH měly být rozebrány a můstek měl být poslán do Francie. K těmto plánům však naštěstí nedošlo a nyní je areál nedaleko Vancouveru oficiálním tréninkovým centrem kanadských skokanů a sdruženářů. Buďme tedy rádi, že areál Whistler Olympic Park nepotkal osud turínského komplexu, kde dnes vesele raší tráva a harrachovský areál na Čerťáku oproti němu vypadá udržovaně. Skokany v Kanadě čeká hned čtveřice závodů - ve čtvrtek a pátek se uskuteční dvojice FIS Cupů, v sobotu a neděli je potom čekají soutěže Kontinentálního poháru. Pro zajímavost, poslední závod COC ve Whistleru v roce 2008 vyhrál Martin Cikl před Martinem Höllwarthem, pátý skončil v tomto závodě Lukáš Hlava.


Ahonen a Schlierenzauer se vrací, Kranjec a Hayböck si dají pauzu
Ve většině týmů opět k žádným překotným změnám nedošlo. Přichystán je však avizovaný návrat Gregora Schlierenzauera po lehčím zranění a své štěstí opět zkusí letos zatím neúspěšný Janne Ahonen. Neuvidíme naopak některé skokany, kterým se zatím příliš nedaří. Na trénink se vydají Robert Kranjec a Michael Hayböck, přičemž ani za jednoho nebyl nominován náhradník. Nové jméno v osobě Constantina Schmida naopak vidíme v německém týmu. Schmid nahradí Davida Siegela, jenž se po solidním závodě ve Wisle trápil. Na startu budou i nadále chybět Domen Prevc a Jurij Tepeš. Český tým se do čtvrtého víkendu sezony pustí se čtvrtou variantou svého kvarteta. Navrátilce Romana Koudelku a solidně skákajícího Vojtěcha Štursu doplní Lukáš Hlava a Tomáš Vančura.


V Kanadě na startu mnoho známých jmen
Jelikož se ve Whistleru konají hned čtyři závody ve čtyřech dnech, již od toho prvního uvidíme v akci kompletní startovní pole. Tomu vévodí zejména zkušení Andreas Wank, Klemens Muranka a Tom Hilde. Kromě nich se představí i stálice Kontinentálního poháru, ale také v SP ještě nedávno skákající Phillip Aschenwald, Stefan Huber, Jarkko Määttä a mnoho dalších. Samozřejmě se do Kanady vypraví i celá záplava talentovaných skokanů a je dost možné, že vítěz bude podobně jako v úvodních závodech SP značně překvapivý. Chybět pochopitelně nebude ani česká reprezentance, jež do Kanady odcestovala ve složení Čestmír Kožíšek, Damián Lasota, Filip Sakala a Viktor Polášek. Kompletní kvarteto by se mělo představit ve všech čtyřech kanadských závodech.

Dohromady se ve fiscupových kláních klání žen a mužů představí rovna stovka sportovců z 20 zemí, což je na úvod sezony velmi pěkné číslo. Mezi ty exotičtější účastnické státy patří například Gruzie či Velká Británie. Snad se mezi nimi neztratí česká stopa!


Jelikož kvalifikace v Neustadtu startuje již zítra v poledne, startovní listina je známa již nyní stejně jako složení obou závodů kategorie FIS Cup. Všechny tyto tři dokumenty najdete níže, kompletní program víkendu SP a kalendář zimní sezony jak COC, tak FIS Cupu naleznete v našem kalendáři.


Startovní listina kvalifikace SP v Neustadtu
Startovní listina FIS Cupu mužů
Startovní listina FIS Cupu žen


Foto: Můstek Hochfirstschanze v Neustadtu (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: