Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 22:18:51
Vojtěch Štursa: „Vím, že můj potenciál je mnohem větší“
7.12.2017 - 16:41 - skokani - Jan Štěrba


Nejnadějnějším českým skokanem v úvodu letošní sezony je zatím Vojtěch Štursa. Pravidelně se pohybuje kolem třicátého místa, jako jediný z našich reprezentantů dokázal bodovat a v kvalifikaci do druhého závodu v Nižném Tagilu obsadil pěkné 17. místo. Po úvodním triu víkendů SP nám poskytl rozhovor.


Na začátku letošní sezony skáčeš o dost lépe než na konci té minulé, na čem především jsi v létě zapracoval?
Na všem (smích). Konkrétně ani nevím, ladilo se všechno, a že bych se zaměřoval vyloženě na jednu věc, to se říct nedá. Samozřejmě se neřešily žádné velké věci, ladily se ty detaily. Tyhle detaily ale už v tom svěťáku dělají všechny metry.


Úplně spokojený však nejsi, kde vidíš největší rezervy?
Spokojenost tam určitě ještě není. Vím, že můžu skákat mnohem líp i podle toho, co mám natrénováno a kam sahá můj potenciál. Určitě to není jen o tom se probojovat do druhého kola. Potřebuju, aby si to všechno sedlo, abych se dokázal uklidnit a mohl jsem ten skok udělat s větší kuráží a přitom s větší volností. Když to tak řeknu, aby flow toho skoku byl přirozený, aby tam byla maximální síla, a pak to letí, no. Žádná křeč, nic takového, prostě spontánně skočit. To bych teďka potřeboval.


Jak jsou na tom tvé soutěžní skoky v porovnání s těmi tréninkovými?
Když jsme končili letní přípravu, tak ty moje skoky byly na vyšší úrovni, než aktuálně jsou. Došlo tam k určitému zhoršení, ale nic markantního. Každopádně to určitě v závěru přípravy bylo lepší.


V Nižném Tagilu jsi byl o víkendu vůbec poprvé, jak se ti tam líbilo?
Je to takový klasický moderní můstek, co se teďka staví. Zkrátka normální můstek, pěkný a i prostředí třeba v porovnání s Čajkovskim vypadá o dost líp. To město je takové normálnější, není to klasické Rusko, jak si ho představujeme a jak to tam vypadá. Děs běs. Ale ten Tagil bylo hezké město, až jsem z toho byl mile překvapen.


V loňské i letošní sezoně jsi touto dobou na svém kontě měl nejvíce bodů z českého týmu, máš z toho speciální radost?
Nejsem si úplně jistý, jestli bych se měl radovat ze tří bodů, co mám (smích). Jsem za ně ale strašně vděčný a ve srovnání s loňskem si těch bodů víc vážím, protože je za nimi další rok tvrdé práce. Ale určitě nejsem ve stavu, kdybych si řekl: „Tyjo, teď jsem bodoval a to mi stačí.“ Spíš mi to dodalo motivaci a zase další chuť do práce. Vím, že je možný se tam v té třicítce bez problémů motat.


Obě sezony spojují i tvé pády na úvod, zanechal na tobě ten z Wisly nějaké následky?
Ne, zaplaťpánbůh, že jsem si to tam jen tak nějak pochroumal a nic vážnějšího jsem si z Wisly neodnesl.


Českému týmu v lednu reálně hrozí snížení startovní kvóty pro SP až na tři skokany, vnímáš nějaký tlak?
Mě kvóty absolutně nezajímají. Nikdo na nás nenaléhá, ale samozřejmě se proslýchá, že se tlačí na kvóty, i když by tam pomalu ani neměl kdo startovat, kdybychom měli kvótu šest. Jak říkám, neberu si to k srdci. Já skáču, dělám ten sport a celý rok trénuju pro sebe. Když budu nejlepší, tak na ten svěťák pojedu tak jako tak, a když budu skákat své dobré skoky, tak ty body potom přijdou.


Mnoho skokanů, včetně tebe, letos přešlo na nové lyže od BWT. Jsou lepší než Slatnary, které jsi měl doposud?
Řekl bych, že jo. Slatnar měl jednu velkou nevýhodu, kterou byla strašně dlouhá čekací doba na nový pár lyží. Když teď chci nové lyže u BWT, tak se to přes Richieho (Schallerta, šéftrenéra české reprezentace, pozn. red.) domluví a další týden mám nové lyže. V tomhle je to teď o dost lepší.


Česká reprezentace má rovněž nové přilby, které kvůli svému vzhledu sklidily od fanoušků kritiku. Jsou lepší alespoň po sportovní stránce?
Všichni si z nás dělají srandu, vnímáme to a mrzí nás to úplně všechny. Když jsme ty helmy dostali, tak jsme se všichni sobě navzájem smáli, jak v tom vypadáme. Bohužel se nám smějí i fanoušci, ale nic s tím nenaděláme. Ale v porovnání s Cascem, které jsme měli loni, jsou tyhle helmy pohodlnější a nemlží se v nich brýle. Ve sportovním směru krok k lepšímu, co se vzhledu týče, krok k horšímu.


Atmosféra mezi fanoušky není po startu sezony úplně ideální, jak je to mezi skokany?
V týmu jsme pozitivní, samozřejmě není tak veselo, jak by bylo, když by se dařilo. Je to takové, že se hloubá, co se děje a proč to nejde. Celkově ale náš tým funguje dobře a věřím, že se z toho vyhrabeme.


V reprezentaci už nejsou zkušení Jakub Janda a Jan Matura, cítíš tam změnu atmosféry?
Necítím, cítím se úplně stejně, jako když tam ti starší byli. Jak už jsem zmiňoval, skoky dělám pro sebe, protože je mám rád, a kdo tam je z ostatních, mě až tolik nezajímá.


Proběhla nějaká týmová rozlučka s Jakubem Jandou?
Já jsem byl zraněný, takže jsem ani při jeho rozlučce na můstku nebyl. Takže bohužel nevím, ale myslím, že od kluků z týmu a od svého dlouholetého kamaráda Honzy Baiera dostal startovní číslo, kde měl vytištěné všechny svoje starty ve Světovém poháru. Nějaký nostalgický dárek tedy dostal.


Jak vnímáš své povedené, či nepovedené skoky v závodech týmů v porovnání s individuály? Je tam rozdíl?
Vnímám to nastejno, když se mi skok povede, tak z něj mám radost, ať je to kdekoliv. Závod je závod a přece jen je to stresová situace. Spíš naopak, když se mi nepovede skok ve družstvech, jako v Kuusamu, kde jsem udělal nejhorší skok za celý víkend, tak to mi byla úplně hanba a styděl jsem se za sebe. Nevěděl jsem, že to kluci přede mnou taky pokazili, protože jsem ani jednoho neviděl. Tam jsme se naneštěstí seřadili na špatných metrech všichni.


Jaký má vlastně skokan přehled o závodě v jeho průběhu?
Předtím než skáču, tak se starám jedině o to, jaké startovní číslo zrovna jede. A to je vlastně vše. Možnost zjišťovat situaci tam je, všude po můstku jsou počítače a kdykoliv se tam člověk může podívat, je to ale zbytečné rozptylování. Koukat se po ostatních je takové zbytečné, takže já to nedělám.


Jako každý rok, i letos se hojně řeší vybavení jednotlivých týmů. Kdo ho má letos nejkvalitnější?
Letos bych řekl, že Norové jsou zase jinde. Němci sice koušou, ale když foukne Němcovi, tak skočí někam k HS a když foukne Norovi, tak skočí ještě mnohem dál. Norové mají letos skvělou formu a všechno jim to sedlo. Za ty tři týdny jsou podle mě nejsilnější národ.


Do Turné čtyř můstků ještě zbývají dva víkendy SP, s čím do nich půjdeš a jak se ti líbí můstky?
Můstky to jsou normální, jako každé jiné. Budu se snažit na to připravit jako vždycky, abych předvedl ty své dobré skoky a abych se zase někam posunul k lepšímu. Chtěl bych se i nadále lepšit.


Vojtěchu Štursovi děkujeme za rozhovor a přejeme mu úspěšné pokračování letošní zimní sezony.


Foto: Vojtěch Štursa (autor: Katarzyna Sluzewska)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: