Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 26.10.2021 - 20:07:12
Muži pokračují v Nižném Tagilu, ženská sezona startuje v Lillehammeru!
30.11.2017 - 12:06 - zajímavosti - Jan Štěrba


Skokanské fanoušky tentokrát čeká pořádně nabitý víkend. Uskuteční se totiž hned pětice závodů Světového poháru a k tomuto počtu notně přispěje začátek ženské sezony. Zatímco muži se vydají na dalekou cestu do Ruska, ženy čeká hned trojice závodů v norském hlavním městě zimních sportů. Samozřejmě u toho nebudou chybět české závodnice a závodníci, kteří doufají v první bodový zisk letošní sezony.


Návrat do Ruska po jednoleté pauze
Nižnij Tagil se na první pohled jako organizátor závodů SP osvědčil. Parádní atmosféra, uskutečnění závodů i v přetěžkých podmínkách a jistota sněhové přikrývky - to vše hovořilo v ruský prospěch. O to větším překvapením bylo vyřazení uralského podniku z kalendáře loňské sezony. Problémem bylo neúplné vyplacení prize money a absence větrné sítě, jíž organizátoři loni odmítli postavit. I přesto se nakonec dočkali alespoň SP žen, cílem však byl návrat mužské elity. To se letos po instalaci protivětrné ochrany podařilo a skokani ze sedmnácti zemí se do jediné asijské zastávky letošního SP letos opět sjedou.

V roce 2015 se zde o vítězství podělili Severin Freund a tehdejší suverén Peter Prevc, nebyla však nouze o četná překvapení. To je dáno větrným charakterem zdejšího můstku. Jelikož se jedná o jeden z dnes jich menších můstků (HS134), větrné rozdíly jsou zde při malých rozdílech ve vzdálenostech ještě patrnější. Nejspíš i letos se tudíž dočkáme nějakého toho překvapivého výsledku. Koneckonců, dosavadní dva letošní vítězové byli vše, jen ne očekávaní, a to i za férových podmínek. Nejlepším českým výsledkem na tomto můstku zůstává čtrnácté místo Romana Koudelky.


Ženy okusí Lillehammer Triple
Zástupkyně dámského skoku na lyžích čeká v letošní sezoně hned několik zajímavých milníků. Kromě historicky prvních závodů družstev jím bude právě podnik v Lillehammeru. Takzvaný Lillehammer Triple se, jak název napovídá, skládá ze tří závodů. V pátek a sobotu skokanky zabojují na středním můstku a nejlepší třicítka po těchto dvou kláních postoupí do nedělního finále, které se uskuteční na můstku velkém. Na celkovou vítězku čeká dodatečná finanční odměna, organizátoři však tuto trojici závodů jako turnaj příliš označovat nechtějí. Dle jejich slov nebude připravena ani jeho celkové pořadí, jedná se totiž především o test před plánovanou ženskou odnoží turnaje RAW Air. Celý víkend započne již dnes, tedy ve čtvrtek, kdy skokanky v pozdních večerních hodinách čeká dvojice tréninkových kol a kvalifikace.


Mezi muži bez větších změn, lídr SP bude chybět
Vzhledem k tomu, že skokanská sezona je stále v plenkách a dosud čekáme na start Kontinentálního poháru či FIS Cupu, změn v nominacích je poskrovnu. Ve slovinském táboře zoufale se prezentujícího Jurije Tepeše nahradí talentovaný Timi Zajc. Chybět bude rovněž Janne Ahonen, Finové totiž začínají sázet na novou generaci skokanů. Závažnější absencí jsou však členové japonského áčka. Podobně jako před dvěma roky, i tentokrát japonská reprezentace Nižnij Tagil vynechá. Tehdy se jednalo o problémy s vízy, tentokrát japonská federace své plány oznámila již počátkem listopadu. Přesto se proslýchá, že důvodem neúčasti jsou opět trable s vízy...

Junšira Kobajašiho, muže ve žlutém, tedy tento víkend v akci neuvidíme. O japonské skokany ale nepřijdeme, země vycházejícího slunce totiž nasadí rovnou pětici členů svého béčka. Do kolotoče SP se vrací Dmitrij Vasiljev coby člen ruské národní skupiny. V ní se představí rovněž kdysi stabilní člen A týmu Ilmir Chazetdinov, chybí však v minulosti velcí talenti Bojarincev či Maksimočkin. Ruské závody vynechá v úvodu sezony neúspěšný Roman Koudelka, jenž se vydá na poklidný trénink. Nahradí ho nejzkušenější člen naší reprezentace Lukáš Hlava, jehož doplní trojice mladíků startující už v Ruce.

Češky nasazují do boje trio závodnic, nechybí největší hvězdy
Podobně jako mužské pole, i to ženské bude nabito hvězdami. Nebudou chybět obě fenomenální japonské závodnice ani jejich největší vyzyvatelky Irina Avvakumova, Maren Lundby, Lucile Morat či velmi silný slovinský a německý tým. Pokud vám ve výčtu chybí druhá nejúspěšnější skokanka historie SP Daniela Iraschko-Stolz, máte pravdu. Zkušená Rakušanka se totiž po úrazu kolena musela v říjnu podrobit operaci a do sezony by mohla naskočit později. Další šanci na restart kariéry dostává Coline Mattel, někdejší dětská hvězda a vítězka závodu SP. Po světě mužského skoku by chtěli i ten ženský dobýt Poláci. V Lillehammeru se o to bude snažit vítězka letního COC a v nejvyšší kategorii debutující Kamila Karpiel, jíž doplní v SP jednou bodující Kinga Rajda.

V Lillehammeru nebude chybět ani trojlístek českých skokanek. Vedle dvou stálic Barbory Blažkové a Zdenky Pešatové se představí rovněž Jana Mrákotová, jež prožila nejúspěšnější léto své dosavadní kariéry ověnčené titulem národní šampionky. Všechny zmíněné skokanky jsou stále ve hře o Olympijské hry, pro účast na hrách v Koreji by se však musely během úvodních podniků sezony umisťovat kolem desáté příčky. Nakolik je to pod vedením trenéra Antonína Hájka reálné, uvidíme již tento víkend.

Dosud potvrzené nominace jednotlivých týmů můžete najít níže, kompletní program víkendu včetně časů TV přenosů v našem kalendáři.


Potvrzená složení reprezentací pro Nižnij Tagil/Lillehammer

Bulharsko - muži:
Vladimir Zografski

Česká republika - muži:
Lukáš Hlava
Viktor Polášek
Vojtěch Štursa
Tomáš Vančura

Česká republika - ženy:
Barbora Blažková
Jana Mrákotová
Zdenka Pešatová

Finsko - muži:
Antti Aalto
Andreas Alamommo
Eetu Nousiainen

Finsko - ženy:
Susanna Forsström
Julia Kykkänen

Francie - muži:
Vincent Descombes Sevoie

Francie - ženy:
Julia Clair
Romane Dieu
Lea Lemare
Coline Mattel
Lucile Morat

Itálie - muži:
Sebastian Colloredo
Davide Bresadola
Alex Insam

Itálie - ženy:
Evelyn Insam
Lara Malsiner
Manuela Malsiner
Elena Runggaldier

Japonsko - muži:
Jumu Harada
Masamitsu Ito
Naoki Nakamura
Kento Sakujama
Jukija Sato

Japonsko - ženy:
Juki Ito
Kaori Iwabuči
Juka Seto
Sara Takanaši

Kanada - muži:
Mackenzie Boyd-Clowes

Kanada - ženy:
Natasha Bodnarchuk
Natalie Eilers
Taylor Henrich
Nicole Maurer
Abigail Strate
Atsuko Tanaka

Korea - muži:
Seou Čoi

Maďarsko - ženy:
Virág Vörös

Německo - muži:
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Pius Paschke
David Siegel
Andreas Wellinger

Německo - ženy:
Katharina Althaus
Gianina Ernst
Anna Ruprecht
Juliane Seyfarth
Carina Vogt
Svenja Würth

Norsko - muži:
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Halvor Egner Granerud
Robert Johansson
Andreas Stjernen
Daniel-André Tande

Norsko - ženy:
Thea Sofie Kleven
Maren Lundby
Anniken Mork
Silje Opseth

Polsko - muži:
Stefan Hula
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Jakub Wolny
Piotr Żyła

Polsko - ženy:
Kamila Karpiel
Kinga Rajda

Rakousko - muži:
Clemens Aigner
Manuel Fettner
Michael Hayböck
Daniel Huber
Manuel Poppinger
Stefan Kraft

Rakousko - ženy:
Chiara Hölzl
Claudia Purker
Jacqueline Seifriedsberger

Rusko - muži:
Aleksandr Baženov
Ilmir Chazetdinov
Jevgenij Klimov
Denis Kornilov
Michajl Nazarov
Alexej Romašov
Vadim Šiškin
Roman Trofimov
Dmitrij Vasiljev

Rusko - ženy:
Irina Avvakumova
Anastasija Barannikova
Ksenia Kablukova
Alexandra Kustova
Sofia Tichonova

Slovinsko - muži:
Tilen Bartol
Jernej Damjan
Robert Kranjec
Anže Lanišek
Peter Prevc
Anže Semenič
Timi Zajc

Slovinsko - ženy:
Urša Bogataj
Ema Klinec
Nika Križnar
Katja Požun
Špela Rogelj
Maja Vtič

Švýcarsko - muži:
Simon Ammann
Gregor Deschwanden
Killian Peier
Andreas Schuler

USA - muži:
Kevin Bickner
Michael Glasder
William Rhoads

USA - ženy:
Nita Englund
Tara Geragthy-Moats
Sarah Hendrickson
Nina Lussi
Abby Ringquist


Foto: Můstek v Lillehammeru (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: