Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2018 - 21:20:47
LGPm: Lanišek vítězí s veleskokem, dva Rusové na pódiu!
9.9.2017 - 16:09 - závody - Jan Štěrba


Dnešní závod v ruském Čajkovském se po zásluze stal kořistí Anžeho Laniška. Slovinský reprezentant po vítězné kvalifikaci v prvním kole desátým místem možná trochu zklamal, ve druhém kole ale všem ulétl a nakonec se vyšplhal až na stupínek nejvyšší. Čeští skokani prožili další asijské zklamání, z dnešního závodu si totiž odnesli pouhé tři body.


V nevlídném počasí se dařilo Slovincům a Rusům
V Rusku dnes vskutku nepanovalo příliš skokanské počasí. Teploty kolem 11 stupňů, dešťové přeháňky a nepříjemný vítr pořádně trápily mnohé skokany. S těmito podmínkami se nejlépe dokázali popasovat slovinští a ruští reprezentanti, naopak silně zastoupení Norové povětšinou zklamali. Své první vítězství v závodě nejvyšší kategorie mohl nakonec slavit Anže Lanišek (129 a 143 m). Šťastný vítěz dnes ve druhém kole zaostal o pouhý půlmetr za rekordem můstku, který drží jeho krajan Semenič.

Pouze 4,4 desetiny bodu dělily Rusko od historického úspěchu v podobě triumfu. Nakonec se však Jevgenij Klimov (132 a 137,5 m) musel spokojit se druhou příčku. Tu po prvním kole držel jeho rodák Denis Kornilov (136,5 a 127,5 m), ten si však po slabším finálovém pokusu zopakoval třetí místo z Courchevelu. Zklamání po druhém kole netajil po prvním kole vedoucí Johann André Forfang (139,5 a 125,5 m), na nějž nakonec zbyla nepopulární čtvrtá pozice. Forfang však může být rád, že si dnes vůbec mohl zaskákat. Kdyby se totiž dokončila včerejší kvalifikace, norského reprezentanta bychom v dnešním závodě neviděli.

Pátým místem potrvrdil oblíbenost zdejšího prostředí rekordman můstku Anže Semenič (138 a 130,5 m). Šestou pozicí zaznamenal osobní maximum talentovaný Ital Alex Insam (133 a 131 m). Švýcarské fanoušky při neúčasti Simona Ammanna potěšil sedmým místem Gregor Deschwanden (137 m a 127,5 m). Na osmé místo se z průběžného jedenadvacátého vydrápal Robert Johansson (124,5 a 135,5 m) a elitní desítku uzavírali bratři Kobajašiové. Za zmínku stojí pěkný výkon mladého Estonce Arttiho Aigra. Čerstvě osmnáctiletý mladík překvapil již parádním jedenáctý místem v kvalifikaci a v závodě nakonec po slabším finále skončil na devětadvacáté pozici.


Česká stopa byla nevýrazná
Od českých skokanů se dnes určitě čekalo více. Sebevědomí si třemi bodíky určitě vylepšil alespoň Vojtěch Štursa (125 m a 117,5 m). Bohužel, ostatní čeští zástupci ho do druhého kola nenásledovali. Jakub Janda (116,5 m) si připsal 38. místo a po svém skoku nešetřil ironickými gesty nejspíše na adresu Borka Sedláka. Lukáš Hlava (116,5 m) doplachtil na 43. příčku a Tomáš Vančura se těsně nedokázal protlačit z kvalifikace.


Zítřejší závod odstartuje ve 13 hodin a oproti tomu dnešnímu ho bude živě přenášet druhý program Eurosportu. Doufejme tedy v lepší české zítřky!


Kompletní výsledky kvalifikace
Kompletní výsledky závodu
Průběžné pořadí LGP 2017


Foto: Anže Lanišek (autor: Katarzyna Sluzewska)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: