Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.12.2018 - 17:18:06
Tomáš Vančura a špička nedělního závodu po Memoriálu Jiřího Rašky
21.8.2017 - 15:21 - závody - Jan Štěrba


Memoriál Jiřího Rašky měl letos hned dvojí náboj. Kromě tradičního souboje o putovní trofej českého legendárního skokana se pod Radhoštěm konalo také finále česko-polského projektu Beskydy Tour. Celkovým vítězem se stal Klemens Muranka, famózní závod prožil druhý Andreas Schuler a české fanoušky výrazně potěšil pátý Tomáš Vančura. Právě s uvedenou trojicí závodníků vám nyní nabízíme rozhovor.


Jasně nejlepším z českých reprezentantů byl na Memoriálu Tomáš Vančura. Už předloni se v areálu Jiřího Rašky dokázal prosadit na třetí místo, řadí se tento můstek mezi jeho oblíbené? „Jo, vypadá to, že se mi tady daří, i když skoky v tréninku ani v přípravě na jiných můstcích nebyly moc přesvědčivé. Už v Courchevelu se mi ale podařilo bodovat, tak doufám, že se to bude pořád zlepšovat.“ Další plány jednadvacetiletého skokana jsou jasné: „Ve středu odlétáme do Japonska do Hakuby. Pokračoval bych už zase udělat nějaké body do svěťáku, protože se teď budou škrtat ty z loňska. Cílem je udržení kvóty, a k tomu jsou potřeba body, abych na té kvótě zůstal,“ poodhalil plány českého týmu Vančura.

A jak to vypadá se sezonou zimní? „Zatím si cíle nedávám, ale chtěl bych skákat na světové úrovni, abych postupoval do druhých kol.“ Lákadlem jsou však nepochybně Olympijské hry: „Zaprvé bych se tam chtěl nominovat, a cíle si určím až tam, jestli tam teda budu,“ nechce rožnovský skokan mířit příliš vysoko. A jak se mu líbí test kvalifikací bez předkvalifikovaných skokanů? „Jo, já si myslím, že to je určitě dobré. Třeba, když je Turné čtyř můstků a top desítka skočila kolikrát špatně nebo vůbec a stejně ti skokani postoupili, takže teď by to mohlo být o to zajímavější.“


Druhým místem prožil svůj nejlepší závod kariéry mladý Švýcar Andreas Schuler. Skokan z Einsiedelnu byl svým výkonem spíše překvapen: „Nepředpokládal jsem, že bych dneska mohl být na pódiu, doufám, že to tak bude pokračovat!" Cestou z Wisly do Čech ho prý myšlenka na atak stupňů vítězů ani nenapadla: „Obvykle nemám příliš v lásce menší můstky. Dnes ale byly oba skoky opravdu dobré. Možná tedy po dnešku změním názor a začnu je mít také rád,“ nadšeně vyprávěl jednadvacetiletý skokan, jehož starší bratr Adrian je také bývalým skokanem.


Spokojený mohl být rovněž Klemens Muranka, jenž třetím místem stvrdil svůj triumf ve znovuzrozeném Beskydy Tour: „Jsem velmi spokojený, byly to náročné závody a celé turné den po dni. Jsem trochu unavený, ale také hodně spokojený. Je to fajn,“ spokojeně líčilo bývalé zázračné dítě polského skoku. Jaký je Murankův názor na frenštátský můstek? „Tenhle můstek mám rád, skáče se mi tu dobře. Mám teď dobrou formu, navíc máme dobrého nového českého trenéra (Radka Žídka, pozn. red.). Skvěle se s ním spolupracuje, čímž děkuji celému týmu,“ vyzdvihl český podíl na svém výkonu Muranka. Podobně jako Vančuru ho uvidíme znovu v akci již příští víkend: „Příští týden jedu na závody LGP do japonské Hakuby. Musím prostě skákat svoje skoky a přenést dobrou formu i na další závody,“ uzavřel Klemens Muranka.


Autor rozhovorů: Jan Štěrba st.


Foto: Pódium Memoriálu Jiřího Rašky (autor: Petr Hybský)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: