Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 23.05.2018 - 18:49:56
SPm: V kvalifikaci nejlepší Peter Prevc, do závodu jde trojlístek Čechů
10.2.2017 - 11:08 - závody - Jan Štěrba


Program asijské skokanské šňůry byl započat kvalifikací v Sapporu. Na mírně zvětšeném můstku si se zadním větrem nejlépe poradil Peter Prevc, který naprosto rozdrtil konkurenci. Dařilo se české dvojici Roman Koudelka a Jakub Janda, spolu s nimi do závodu prošel i Lukáš Hlava.


Prevc dominuje, Češi spokojeni napůl
Peter Prevc naznačuje, že fyzicky je na sezonu připraven podobně, jako na tu minulou. Po vítězství ve druhém tréninku vytáhl v kvalifikaci skok z jiné dimenze a dolétl až na 138 m. Druhému Vincentu Descombovi Sevoie (128 m) ulétl o rovných deset metrů a 11,7 bodu. Takto výraznou převahu v kvalifikaci na velkém můstku autor tohoto článku z posledních let nepamatuje. Kvalifikační stupně vítězů doplnil stále se zlepšující Jan Ziobro (126,5 m). Prevcův veleskok vynahradil imaginárním davům fanoušků pod můstky a u televizorů jinak nepříliš záživný průběh kvalifikace.

V ní se na čtvrtém místě ukázal Jevgenij Klimov (126,5 m) před dalším Polákem Dawidem Kubackim (126 m). Šestý skončil nejlepší z Němců, Richard Freitag (124,5 m) a sedmým místem potěšil domácí fanoušky Noriaki Kasai (126 m). Z předkvalifikované desítky předvedl nejlepší skok Kamil Stoch (129 m), což poukazuje na kvalitu Prevcova výkonu. Naopak neuvěřitelně se trápí mladší bratr Domen, jenž skončil v obou trénincích zcela poslední a v kvalifikaci předvedl skok na úrovni páté desítky.

Nejlepším Čechem byl dle očekávání šestnáctý Roman Koudelka (119,5 m), do závodu bezpečně prošel i devětadvacátý Jakub Janda (113,5 m). Po nevydařeném tréninku se zvedl i Lukáš Hlava (113 m), který nakonec postoupil z 37. místa. První pod čarou byl bohužel Vojtěch Štursa (111 m). Českému mladíkovi chybělo na postup pouhých 0,6 bodu, tedy necelý půlmetr. O poznání více za účastí v sobotním závodě zaostal Tomáš Vančura (104 m), jenž skončil na předposlední dvaapadesáté příčce. Další šance však bude k dispozici již v noci ze soboty na neděli, očekávaný protivítr by Štursovi i Vančurovi měl sedět více.


První japonský závod startuje zítra o půl deváté ráno našeho času a vytrvalé fanoušky čeká hned dvojice závodů v jednom dni. Dosáhne Peter Prevc prvního letošního triumfu a proniknou Koudelka s Jandou do desítky?


Kompletní výsledky oficiálního tréninku
Kompletní výsledky kvalifikace
Startovní listina prvního kola


Foto: Peter Prevc (autor: Maja Gara)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: