Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 23.09.2017 - 23:47:56
CoCm: Tom Hilde je letošním králem CoC, Vančura sedmý celkově
13.3.2016 - 11:28 - závody - Rostislav Kala

Ruský Chaikovski hostil o tomto víkendu závěrečný díl letošního zápolení v Kontinentálním poháru mužů. Již po předešlých závodech ve Vikersundu bylo jasné, že o titul si to rozdá trio Clemens Aigner, Tom Hilde a Karl Geiger. Sobotní klání určilo, že závěrečný souboj se smrskne na duel Rakušana s Norem, Geiger totiž skončil druhý za krajanem Markusem Eisenbichlerem.

Sobota celkového vítěze neurčila, závod opanovali Němci
Sobotní klání vyšlo nejlépe Němci Markusi Eisenbichlerovi (141,5 a 139 m), který tak nepřímo vzal naději na celkový titul svému souputníkovi v německých barvách Karlu Geigerovi (141 a 134,5 m). Slovinský mladík Cene Prevc (135 a 132,5 m) se posunul na "bednu" z průběžné čtvrté pozice. Ta naopak stačila zkušenému norskému borci Tomu Hildemu (136,5 a 131,5 m) na to, aby stáhl náskok vedoucího muže CoC Clemense Aignera na pouhých 11 bodíků. Rakušan byl v sobotu až sedmnáctý. Za Hildem se umístili pátý Anže Semenič (132 a 130,5 m) a šestý mladý Němec Martin Hamann (134 a 133 m).

Česká stopa nezapadla díky Tomáši Vančurovi (124,5 a 125,5 m), který si dokázal polepšit ze třetí desítky a zaznamenal posun na 16. příčku. Bývalý kombiňák tak před posledním kláním hájil 10. místo celkového pořadí seriálu. Vojtěch Štursa si za 117 metrů připsal jen 33. místo a druhé kolo se jej bohužel netýkalo.

Vítězem druhého klání Geiger, celkový triumf pro Hildeho
Karl Geiger (132,5 a 128 m) si spravil chuť v neděli, vítězstvím v posledním díle letošního Kontinentálního poháru si však jen pojistil třetí místo celkově. Markus Schiffner (124,5 a 137 m) zaznamenal ve větrném klání bravurní posun vzhůru ze třinácté pozice a oslavil místo druhé. Pěkné výkony v Rusku potvrdil devatenáctiletý Němec Martin Hamann (146 a 124,5 m), jenž díky podpoře větru proti dokonce vedl po prvním kole s novým rekordem můstku, nakonec zakončil závod jako třetí.

Nejspokojenější však mohl být čtvrtý muž nedělního závodu. Byť na "bednu" dnes Tom Hilde (125 a 131 m) v samotném epilogu sezony nevystoupal, v celkovém pořadí přeskočil Clemense Aignera o 13 bodů a mohl zdvihnout nad hlavu trofej pro konečného vítěze CoC mužů. Rakušan neudržel náskok na norského soupeře, skončil až jako desátý, ale 2. místo v konečném zúčtování je i tak skvělým počinem pro mladého Rakušana.

Za pátým Cene Prevcem (145,5 a 127 m) si dnes doskočil pro skvělé šesté místo Tomáš Vančura (123 a 126,5 m), který dokonce pošilhával po umístění na stupních vítězů. Navíc se díky tomuto výkonu zařadil na celkové sedmé místo Kontinentálního poháru 2015/16. Čtyřiadvacátým mužem dnešního závodu byl Vojtěch Štursa (130 a 114 m), který tak z Ruska neodjel bez bodů.

Češi kromě Vančury příliš neoslnili
Sedmým mužem konečného hodnocení je tedy ve druhé nejvyšší soutěži pro letošek Čech Tomáš Vančura, se ziskem 548 bodů si připsal jedno vítězství v Sapporu a třetí byl v Garmischi. Devětadvacátý skončil Čestmír Kožíšek (249 b.), jenž dvakrát v sezoně proklouzl do elitní desítky. Pro Lukáše Hlavu byla sice prioritou účast v českém "áčku", ale i tak díky třetí příčce za Sappora vyválčil v kontíku 185 bodů a byl šestatřicátý. Sedm míst za ním se umístil Vojtěch Štursa (171 b.), který sbíral body hlavně za umístění ve druhé a třetí desítce. Devětapadesátý se umístil Viktor Polášek (86 b.), deset bodíků stačilo Františku Holíkovi na 104. příčku.