Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 26.10.2021 - 19:20:37
Sobotní dojmy Jana Matury a Romana Koudelky
12.3.2016 - 20:28 - skokani - Jan Štěrba


Jedinými českými skokany na bodech dnes opět byli Jan Matura a Roman Koudelka. Matura byl po prvním kole dokonce na vynikající páté pozici. Nakonec z toho bylo patnácté, což ho i tak pasovalo na post dnešní české jedničky. Roman Koudelka skončil na sedmnáctém místě a oba nám po závodě poskytli své dojmy.


Roman Koudelka dnešní závod nehodnotil příliš pozitivně: „V dnešních podmínkách ani skokan nemusí skákat, místo toho si může hodit korunou. Tyhle závody mě nebaví, skoky stejné jako ve Wisłe, tam jsem byl první, tady dvacátý.“ Byl tedy spokojen alespoň se svými skoky? „Jo, skoky byly dobré. V prvním kole to byl asi jeden z nejlepších skoků sezony, ale když nejsou podmínky a mění vám nájezd…,“ krčil rameny sedmnáctý muž dnešního klání. Změna nájezdu před skokem potkala Koudelku dokonce v obou kolech, co je tedy výhodnější? „Nižší nájezd je samozřejmě lepší, tam víte, že jsou lepší podmínky a máte body navíc. To tedy dnes ke konci už neplatilo. Když jedete z vyššího nájezdu, tak ty podmínky nejsou ideální, takže určitě je lepší snížení,“ hodnotil posuny nájezdu Koudelka.

Existovala rovněž reálná šance, že vypadne z elitní desítky SP, k čemuž nakonec nedošlo: „Zítra má podle předpovědi hodně foukat, takže uvidíme, jak to bude probíhat. Za desítku jsem určitě rád,“ pochvaloval si privilegium předkvalifikovaných pětinásobný vítěz závodů SP. A pomáhá Koudelkovi přítomnost Richarda Schallerta na závodech? „Určitě pomáhá, ale jsme spolu v kontaktu pořád. Jen se teď víc věnoval juniorům, ale v Neustadtu už je.“


Jan Matura si před týdnem dal za cíl napodobit první kolo z Kuopia, což se mu dnes povedlo: „No tak ten první skok si myslím, že byl rozhodně jako v Kuopiu a odpovídalo tomu i umístění. Byl to větrný závod, takže muselo být i štěstí. Ty přepočty jsou takové zvláštní, už jsme se o tom bavili včera. Třeba ve zkušebním kole, tam jsem vůbec nedostal šanci a odpočet byl prakticky stejný jako v závodním kole. Pak je člověk za šaška, když skočí 103 a napíše mu to tam -10,“ okomentoval dnešní situaci na můstku Matura. Co chybělo k udržení páté příčky? „To už bylo samozřejmě těžké, je to světová špička, takže mi nějakých těch 5 metrů uskočili. Takhle vyrovnanou výkonnost nemám, ale skok byl slušný a s umístěním jsem spokojen.“

V Neustadtu se hodně omílá pětistý závod Noriakiho Kasaie, může se k němu Matura přiblížit? „Myslím si, že v našich podmínkách se takhle dlouho skákat nedá. Netuším, kolik mám startů já, ale taky už jich pár bude (smích). V jeho letech je to samozřejmě obdivuhodné, je to takový skokanský Jarda Jágr,“ klaněl se patnáctý muž dnešního klání. Zítřejší závod možná bude znovu obtížný: „Předpovědi na zítra jsou podobné jako ve Wisłe, vypadá to bledě, uvidíme ráno, jak se to vyvrbí. Viděli jsme, že dnes mělo být o nějaké 2-3 m/s méně a bylo co dělat, aby se to uhlídalo. Nebezpečné to dnes ale určitě nebylo,“ vyhlíží zítřek s obavami Matura.


Foto: Jan Matura (autor: Michaela Vondrášková)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: