Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 16.10.2021 - 22:30:41
Severské turné s několika změnami (aktualizace)
4.2.2016 - 16:35 - zajímavosti - Jan Štěrba


Skokani na lyžích míří na severskou sérii závodů. Věta typická pro přelom listopadu a prosince či březen, nikoli však pro začátek února. Vždyť například závody v Oslu se v únoru konají vůbec poprvé v historii. A právě bájný Holmenkollen je další skokanskou zastávkou. Výčet změn tím ale ještě nekončí.


Jiný termín i pořadí závodů
Severské turné se v uplynulých sezonách víceméně ustálilo v podobě čtyř individuálních závodů ve dvou zemích. Zatímco tradičně se začínalo ve finském Lahti a přes Kuopio, Lillehammer či Trondheim se pokračovalo až do Osla, letos je vše jinak. Oslo představuje začátek a ve Finsku se naopak končí. Přibyly navíc lety ve Vikersundu, pro které je ale únorový termín tradiční. Změny byly vyvolány především biatlonovým Mistrovstvím světa. To se právě v Oslu bude konat od 3. do 13. března, tedy v tradičním skokanském „slotu“. Skokanská klání byla tudíž přesunuta zhruba o měsíc kupředu. Další netradiční osloskou záležitostí jsou hned dva závody, což dříve bývala spíše rarita. Jeden z nich bude navíc týmový, což se v Oslu přihodilo naposledy v roce 2003. Čeká nás tedy podobný model jako v polském Zakopanem – v sobotu družstva a v neděli individuální závod.

Loni se zde konaly dva individuály, které se oba staly kořistí suveréna závěru sezony Severina Freunda. V tom prvním porazil těsně na stylových známkách druhého Petera Prevce, třetí příčku obsadil letos se trápící Rune Velta. Kromě čtvrtého Noriakiho Kasaie stojí za zmínku i polské duo na páté a šesté pozici – Kamil Stoch a Piotr Zyla. Toto pořadí je krásnou ukázkou toho, že ve skokanském sportu se věci někdy mění pěkně rychle. Což ale nebyl případ loňského víkendu na Holmenkollenu. V neděli totiž zůstala špička víceméně stejná, za Freundem tentokrát následoval japonský veterán Kasai před skokanem druhého kola Prevcem. S ním se o třetí pozici podělil ještě Kamil Stoch. Čechům se zmíněné závody příliš nevyvedly a v sobota se dokonce obešla bez českých bodů. V neděli to bylo lepší a prapor drželi zejména devátý Roman Koudelka a devatenáctý Jan Matura. Letos by to vzhledem k nadějné Koudelkově formě mohlo být určitě lepší.


Konce Damjana a Kruczka, Prevc rozhodčím
Skokanskou zprávou týdne je bezpochyby konec Łukasze Kruczka u polské reprezentace. K němu dojde po skončení sezony a je dobrovolným rozhodnutím trenéra. Určitě k němu ale výrazně přispěl obrovský tlak jak od médií, tak od fanoušků. Fanoušky Jerneje Damjana poslední dny také určitě nepotěšily. Slovinský matador totiž oznámil ukončení sezony a zanedlouho se podrobí operaci kolena. Příští zimu bychom ho ale na můstcích měli opět sledovat. Neuvidíme ani finský celek, který kompletně vynechá závody na norském území. Cílem jsou jednoznačně starty v Lahti.

O dost více ale bude tentokrát navrátilců. Po vynechání cesty do Japonska jsou zpět elitní rakouští skokani. Do Evropy se rovněž vrací japonské áčko v čele s Noriaki Kasaiem, který se stal čerstvým otcem. A dcera ho rozhodně nezapře, ostatně se po něm bude také jmenovat. Zatím se jako nejpravděpodobnější varianty jeví Noriko či Norina. Do kolotoče závodů se vrátí i Jurij Tepeš, kterému zatím letošní sezona příliš nevychází. Zpátky na domácí půdě je i Tom Hilde, jenž úspěšně zabojoval o rožšíření norské kvóty. Na startu nebudou chybět ani oba bratři Prevcové, které tentokrát na závodech doplní i jejich otec. Bozidar Prevc bude během osloského víkendu stylovým rozhodčím během klání žen a sdruženářů, závod mužů ale „stylovat“ nemůže. Pravidla FIS totiž takovou funkci u blízkých rodinných příslušníků zakazují.

V týmu Slovinska naopak nenajdeme jméno Bora Pavlovčiče, jenž možná brzy naváže na nedávné úspěchy Domena Prevce. V nejbližších dnech ho ale čeká příprava na Olympijské hry mládeže. Z důvodů blížícího se Mistrovství světa juniorů bude chybět i japonská kometa Ryoyu Kobayashi. Složení japonského týmu je celkově poměrně zajímavé. Chybí totiž Ryoyův bratr Junshiro, který v Sapporu skákal o třídu lépe, než do Norska nominovaní Kenshiro Ito a Shohei Tochimoto. Tato japonská sestava by navíc až do konce sezony měla zůstat nezměněna. Níže jsou k nalezení všechna dosud potvrzená složení týmů. V akci jich samozřejmě uvidíme o něco více. Kompletní program víkendu je obsažen v Kalendáři a odstartován bude páteční podvečerní kvalifikací.


Potvrzená složení reprezentací pro Oslo

Česká republika:
Čestmír Kožíšek
Jakub Janda
Jan Matura
Roman Koudelka

Francie:
Ronan Lamy Chappuis
Vincent Descombes Sevoie

Itálie:
Sebastian Colloredo

Japonsko:
Daiki Ito
Kenshiro Ito
Kento Sakuyama
Noriaki Kasai
Shohei Tochimoto
Taku Takeuchi

Kanada:
Mackenzie Boyd-Clowes

Německo:
Andreas Wank
Andreas Wellinger
David Siegel
Karl Geiger
Richard Freitag
Severin Freund
Stephan Leyhe

Norsko:
Anders Fannemel
Andreas Stjernen
Daniel Andre Tande
Joachim Hauer
Johann Andre Forfang
Kenneth Gangnes
Tom Hide

Polsko:
Andrzej Stękała
Bartłomiej Kłusek
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Maciej Kot
Stefan Hula

Rakousko:
Andreas Kofler
Manuel Fettner
Manuel Poppinger
Michael Hayböck
Phillip Aschenwald
Stefan Kraft

Slovinsko:
Andraž Pograjc
Anže Lanišek
Domen Prevc
Jaka Hvala
Jurij Tepeš
Peter Prevc
Robert Kranjec

Švýcarsko:
Gregor Deschwanden
Luca Egloff
Killian Peier
Simon Ammann


Foto: Můstek na Holmenkollenu (autor: Jan Štěrba)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: