Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 24.05.2019 - 07:56:23
Solidní letní sezona z pohledu Lukáše Hlavy
16.10.2015 - 20:03 - skokani - Jan Štěrba


Poslední dvě zimní sezony se pro Lukáše Hlavu nevyvíjely vůbec dobře. Vloni dokázal bodovat pouze 27. místem v Engelbergu a ani sezona 2013/2014 neprobíhala zcela podle Lukášových představ. Vždyť do elitní dvacítky Světového poháru se protlačil pouze jednou, v okleštěné konkurenci v Sapporu. Léto se ale Hlavovi povedlo. Až na jednu výjimku bodoval ve všech závodech Grand Prix a třikrát si doskočil pro umístění v elitní desítce. Ještě před startem očekávané zimní sezony jsme Hlavovi položili několik otázek.


Váš letní program byl letos hodně nabitý. Bylo náročné, poctivě objíždět takřka všechny závody Grand Prix?
Letos jsme začali trochu jinak s technikou, protože jsme potřebovali nějakou změnu. Takže tam bylo pozitivum a další pozitivum pak bylo převést to na můstek, což se ukázalo, že funguje. Pak jsme ještě chtěli samozřejmě udržet techniku a tempo v závodě, to se nám taky osvědčilo, takže já jsem zatím spokojen. Dostali jsme se i na kvótu čtyř placených závodníků pro SP.


Po konci kariéry Antonína Hájka by místo v SP mělo být takřka jistotou, bude to znamenat větší pohodu?
Já to takhle neberu, teď se dává hodně prostoru i mladým skokanů, takže si nemyslím, že bych to měl jisté. Pro mě je důležité udržet ve skocích dobrou techniku a zapracovat na přeletu, tam ztrácím metry.


Po ne zcela povedených sezonách tedy motivace nechybí?
Ne, určitě ne, motivace je závod od závodu a já jsem s tím spokojen. V létě jsem ani nečekal, že by se mi mohlo podařit dostat se do placeného místa pro SP, za to jsem rád a doufám, že body v zimě přibydou, abychom to udrželi.


Jaký je tedy Váš cíl pro letošní zimu bez vrcholu?
Světový pohár je určitě priorita, je tam Turné, Mistrovství světa v letech, do zimy máme přes měsíc, máme před sebou trénink v Bischofshofenu, takže nějakou práci ještě určitě uděláme.


Mohlo by při zlepšené formě dojít i k ataku současného osobního rekordu (217,5 m)?
Určitě, můj sen je posunout se zase o nějaký metr dál a myslím, že technika je dobrá, co se týče tohoto. Chtěl bych teď do zimy zamakat hlavně přes ten přelet a letovou pozici, to je pro mě nejdůležitější. Na tom větším můstku si myslím, že by to pak mohlo fungovat dobře.


V kalendáři opět téměř chybí závody v tuzemsku. Jak se k tomu stavíte?
Je to smutné, myslím, že začátkem nebo v půlce prosince by měl být v Harrachově FIS Cup na K90 a to by měl být jediný mezinárodní závod u nás. Chybí to, určitě by to bylo zase supr, zazávodit si na domácí půdě, ale my holt takové možnosti nemáme. Mrzí nás to a doufáme, že nějaké kroky podniknou k tomu, aby se zase ty závody SP k nám navrátily. Myslím, že K120 v Harrachově je přes léto takřka bezúdržbový a v zimě si myslím, že takový problém s údržbou není, nemusí se třeba dávat sítě. Je to prostě škoda.


S poslední výpovědí můžeme jedině souhlasit. Přesto si ale v kalendářích zvýrazněte předvánoční víkend 18. – 19. prosince, kdy se výše zmíněné závody FIS Cupu v Harrachově uskuteční. Měla by to být takřka jedinečná šance vidět pohromadě všechny české skokanské reprezentanty (s výjimkou áčka) a reprezentantky). Všem českým skokanům a skokankám přejeme poklidnou a úspěšnou přípravu na zimu, která se již kvapem blíží!


Foto: Lukáš Hlava (autor: Michaela Vondrášková)

Jan Štěrba
Komentáře ke zprávě: