Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 23.05.2018 - 18:52:30
Thomas Morgenstern ukončil kariéru!
26.9.2014 - 13:06 - skokani - Karel Halberštádt


Ve 27 letech dnes ukončil svou bohatou kariéru rakouský skokan Thomas Morgenstern. Mezi jeho největší úspěchy můžeme zařadit vítězství v olympijském závodě na velkém můstku v Turíně, zlato z velkého můstku na Mistrovství světa v Oslu, dvě výhry v celkovém hodnocení Světového poháru a také triumf na Turné čtyř můstků.


Dva těžké pády a ztráta sebedůvěry
V minulé sezóně si Thomas Morgenstern prožil několik těžkých chvil, prodělal dva vážné pády. Nejprve spadl v prosinci den po své 23. výhře ve Světovém poháru v Titisee-Neustadtu, kdy se mu po dopadu vyplo vázání u boty. Ještě hůře dopadl o měsíc později při tréninku na mamutím můstku v Kulmu. Morgenstern se překroutil v letu, udeřil se do zad a do hlavy, ztratil vědomí a v kritickém stavu byl převezen do nemocnice.Video: Pád Thomase Morgensterna v Kulmu (zdroj: youtube.com)


Od té doby bojoval s motivačními problémy. Myšlenky na pády byly všudypřítomné. Přesto všechno se dokázal připravit na Olympijské hry v ruském Soči, kde s rakouským týmem vybojoval stříbrné medaile.

„Udělal jsem všechno proto, abych našel svou sebedůvěru a dostal se tam, kde jsem kdysi byl. To se mi nepodařlo,“ vysvětlil Morgenstern své rozhodnutí na tiskové konferenci v Salcburku, kterou přenášela živě rakouská veřejnoprávní televize ORF. „Nemusel jsem se vůbec rozhodovat, událo se to samo v létě. Byl to pro mě logický krok. Nyní skáču do nového života. Těším se na to a jsem zvědavý, co se mnou bude,“ dodal Rakušan.


Morgenstern vyhrál všechno, co se dalo
Rodák z Korutan se řadí mezi nejúspěšnější skokany všech dob. Získal prakticky všechny možné triumfy, co získat šly. Nejraději bude vzpomínat asi na Olympijské hry v italském Turíně 2006, kde získal zlaté medaile na velkém můstku a v týmové soutěži. Ve Vancouveru 2010 byl u obhajoby týmového zlata a v Soči 2014 pomohl k již zmiňovanému týmovému stříbru.

Z Mistrovství světa má Morgenstern neuvěřitelných osm zlatých medailí, sedm z týmových závodů a jednu ze závodu na středním můstku v Oslu 2011. Před rokem ve Val di Fiemme si pověsil na krk dvě stříbra, z individuálního závodu na velkém můstku a z mixů. Jediný bronz získal na středním můstku v Sapporu 2007.

Celkem dvakrát vyhrál Thomas Morgenstern celkové hodnocení Světového poháru, konkrétně v sezonách 2007/2008 a 2010/2011. V jednotlivých závodech se radoval z triumfu třiadvacetkrát.

V sezóně 2010/2011 se dočkal i triumfu na prestižním Turné čtyř můstků a třikrát zvítězil i v týmových závodech na Mistrovství světa v letech na lyžích a v celkovém hodnocení letní Grand Prix.

Morgenstern se vždy rád vracel do Liberce, kde vyhrál v roce 2003 svůj první závod Světového poháru a dařilo se mu tam i v dalších letech.


Zdroj: orf.at, wikipedia.org
Foto: Thomas Morgenstern (autor: Vendula Bittnerová)

Karel Halberštádt
Komentáře ke zprávě: