Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 21.05.2019 - 03:31:38
Barbora Blažková: Cíl? „Dostat se na ZOH."
4.11.2011 - 16:55 - skokanky - Simona Horká


Skokanka z Tanvaldu začala se skoky na lyžích náhodou v listopadu roku 2005. Když se byla podívat u můstku na svého strýce Vladimíra Ptáčníka, potkala trenérku Jitku Zemanovou. Ta se ji zeptala, jestli by nechtěla skákat. Báře se nápad zalíbil, zkusila to a jak to dopadlo, všichni víte. Členka reprezentačního ženského družstva ČR podle svých slov rozhodně nelituje.

Na můstek vystoupala se skočkami poprvé v Lomnici nad Popelkou. Hlavu ji rozhodně nezatěžoval strach, jen myšlenka na to, jak dole zastavit. Čtrnáctiletá skokanka s osobním rekordem 90m ještě navštěvuje základní školu v Desné, kde sídlí také její domovský klub. Skoky ji při škole nejsou velkou překážkou, učitelé pomáhají talentované žákyni, jak se dá. A když není zrovna ve škole, na můstku či tréninku ráda tancuje, nebo tráví volný čas se svými přáteli.


Letos v srpnu v německém Bischofsgrünu ses poprvé objevila v Kontinentálním poháru. Jak jsi prožívala premiéru, v níž sis připsala 31. místo? Přece jen bylo to jen krůček od druhého kola, mrzelo Tě to, nebo jsi to brala jako úspěch?
Tak určitě mě to mrzelo, protože jsem věděla, že to byla moje vina. Ale zase jsem byla ráda, že jsem se na svém prvním Kontíku umístila celkem na dobrém místě.


Na dalším německém můstku v Oberwiesenthalu se ti zadařilo a bylo z toho Tvé první bodované umístění. Navíc Tvé jméno figurovalo ve výsledkové listině nejvýše z českých reprezentantek. Na kolik si ceníš tohoto výsledku a mimo jiné i skalpu zkušenější Vlaďky Pustkové?
Byla jsem strašně ráda, že se mi zadařilo. Měla jsem velkou výhodu, že mi foukl dobře vítr. Tohoto výsledku si cením hodně, jelikož jsem s tím vůbec nepočítala, že zrovna v Oberwiesenthalu bych mohla udělat své první body .


V letním Kontinentálním poháru jsi absolvovala celkem 6 závodů. Jak jsi spokojená s výsledky při své premiéře v CoC a celkovým 52. místem?
Protože jsem byla nováčkem, si toho cením, ale určitě chci v zimní sezoně lepší výsledky.


Na letním mistrovství České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm jsi skončila na 3. místě, byla to Tvá první medaile z MČR žen? Má pro Tebe tato medaile větší váhu než umístění v bodované třicítce v CoC?
Ano byla to má první medaile z MČR žen, ale pyšnější jsem na své první body.Foto: Barbora Blažková při letním MČR 2011 (autor: Pavel Mikeska)


Za měsíc začne zimní sezona, jak probíhá Tvá letní příprava? Na čem se snažíš nejvíce zapracovat a jak často teď mimo sezonu trénuješ?
Má příprava není moc dobrá. Hodně marodím, ale určitě budu chtít zapracovat na strečinku.


Máš z můstku respekt? Prozradíš, na co myslíš, bezprostředně před skokem a během něho?
Z můstku respekt mám vždy ten první skok. Nejvíc ze všeho se soustředím na hranu, abych se v čas odrazila.


Následující zimní sezona bude pro skokanky přelomová. Konečně se rozjede Světový pohár žen. S ním se otevírá další obzor, a to Zimní olympijské hry. Bereš to tak, že SP a zařazení do programu ZOH dává vašemu sportu mezi veřejností hned jiný rozměr a váhu?
Já si myslím, že určitě ano. Člověk na sobě musí hned víc makat.


Sport je dnes úzce spjat také s cestováním. Nevadí Ti hodiny dlouhé cesty autem nebo cestování letadlem?
Nevadí. Vždycky se to nějak přežije.


Kdo je Tvým skokanským vzorem a proč?
Jako skokanský vzor mám Thomase Morgensterna, protože má v letové fázi krásný styl.


Prozradíš, jaký je Tvůj největší skokanský cíl, který Tě motivuje do další práce?
Můj největší cíl je se dostat na ZOH.


Hlavní foto: Barbora Blažková (autor: Simona Horká)

Simona Horká
Komentáře ke zprávě: