Vyhledávání na skoky.net:
Dnes je 27.10.2021 - 10:57:25
Pekka Niemelä kritizuje větrný vzorec
22.12.2010 - 23:03 - pravidla - Simona Horká

Inovace v pravidlech skoků na lyžích, která byla v minulé sezoně testována jen ve vybraných závodech, provází v té letošní poprvé všechny závody Světového poháru. Ačkoliv je již několik závodů za námi, stále je pravidlo o větrném vzorci horkým tématem.

Dosavadní klání SP dosti limitoval vítr. Podle mnohých je sice výhodné, že se může hýbat s nájezdem a vyhnout se tak nepříjemným restartům, ale stále to skokanům, kterým foukne silně do zad, metry spravedlivě nenahradí. Větrný vzorec je pozitivní pro průběh závodů a televizní přenosy, má však stále své slabiny. Ostatně při žádném sportu, který se bude konat v přírodě, nebudou nikdy podmínky pro všechny závodníky stejné.

Související článek: (připomenutí pravidla o větrném vzorci)
FIS rozšiřuje slovník. O „větrný vzorec“ a koeficient „f“


Pekka Niemelä: „Systém není spravedlivý."
V nedělním závodě se podle trenéra Finů Pekky Niemelä systém kompenzace bodů neosvědčil. Evidentní to bylo alespoň na příkladu jeho dvou nejlepších svěřenců. Matti Hautamäki a Ville Larinto sotva postoupili do finálového kola se skoky na 118m a 116,5 metrů. A ve druhém kole skákali oba závodníci z elitní TOP 10 Světového poháru přes 130m a výrazně si ve výsledkové listině polepšili.


Foto: Pekka Niemelä (zdroj: skijumping.pl)

„Podmínky ovládly v neděli závod. Systém bodování nefunguje, protože byl špatně nastaven větrný faktor. Matti a Ville měli skákat okolo 3,5 m/s do zad, zatímco většina skokanů asi 2 m/s pod lyže. Oba ukázali, co v nich je ve druhém kole," řekl Niemelä.

Janne Ahonen zaznamenal smolný víkend. Nastoupil do všech třech závodů, ale body si připsal jen dvakrát, a to za pozice ve třetí desítce. „Byl to ošklivý víkend. Nemohl jsem ukázat formu, které se mi podařilo dosáhnout během tréninků ve Finsku. Je to složitá situace a Vánoce nebudou tak šťastné, jak by mohly být," zhodnotil Ahonen.


Zdroj: skijumping.pl
Hlavní foto: Větrný praporek (autor: Michaela Vondrášková)

Simona Horká
Komentáře ke zprávě: